Medlemmar: 6030 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Wenger tycker det finns likheter mellan Özil oc Bergkamp.

Wenger jämför Özil med Bergkamp

mån 16 sep 2013 kl 17:09

Arsenals senaste värvning, Mesut Özil, påminner Wenger om affären med Dennis Bergkamp.

1995 värvades Dennis Bergkamp till Arsenal från den italienska klubben Inter Milan. Det var då en banbrytande värvning för Arsenal och den dyraste man hade gjort i klubbens historia.
Arsenal hade aldrig tidigare betalat så mycket pengar för en spelare och värvningen av Özil innebar att klubben betalade ett nytt klubbrekord för en spelare. Wenger jämför nu klubbens värvning av Bergkamp med Özil.
- Det är jämförbart eftersom de är liknande spelare och två stora namn som kom från två stora klubbar. Trots att Özil lämnade Real Madrid gjorde han inte bort sig, tvärtom, han var en nyckelspelare för klubben och därför ger värvningen ett eko.

- En värvning av Özil visar klubbens ambitioner. Vi är väldigt ambitiösa, vi gick igenom ett par år där vi hade mindre resurser på grund utav arenabygget, och det finns inget att skämmas för eftersom vi byggde en ny arena. Nu är vi tillbaka med en ambition lika stor som alla andra, om inte större.