Medlemmar: 4434 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

David Ospina gjorde succe i VM med Colombia

Colombiansk stjärnmålvakt klar för Arsenal

sön 27 jul 2014 kl 20:09

Den colombianska målvakten David Ospina, 25, har idag presenterats på klubbens hemsida som Arsenalspelare. Det är ett långtidskontrakt på en icke-bekräftat summa för Ospina.

Ospina spelade en väldigt stor roll då han tog sitt Colombia till kvartsfinal i VM, där man fick se sig besegrade av Brasilien med 2-1. Ospina kommer från franska klubben Nice, där han spelade för 189 matcher under hans 6 år i klubben. Innan tiden i Nice spelade han för Atletico Nacional i Colombia. Han har nu 49 landskamper på sitt register.

Arsene Wenger är givetvis nöjd med sitt senaste nyförvärv: David är en fantastisk spelare med bra erfarenhet och han har bevisat att han kan prestera väl för Nice och Colombia. Han vill addera styrka till vårt lag och jag är väldigt nöjd över att han är en del av vår klubb.
Ospina förväntas göra debut när laget spelare Emirates Cup kommande helg.

Arsenal FC vill välkomna David Ospina till världens vackraste klubb.