Medlemmar: 6106 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Kommer Henry ett steg närmare att ta över från Wenger i sommar?

Henry ny U18-tränare i Arsenal?

tis 10 maj 2016 kl 12:28

Thierry Henry har tagit sina tränarbrickor hos Arsenal. Nu kan klubbens bäste målskytt genom tiderna få en permanent roll som ungdomstränare i Arsenal.

Mirror skriver idag att Thierry Henry är på väg att erbjudas jobbet som U18-tränare för Arsenal nästa säsong. Den franske före detta anfallaren som gjort 228 mål för The Gunners har under säsongen, vid sidan av sitt jobb som expert för SKY, jobbat med sin tränarlicens på Colney där han tränat klubbens ungdomslag.

Det ser ut som att det kan hända en del saker med Arsenals akademi i sommar. Tränaren Frans de Kat har redan lämnat sin post och Mirror spekulerar i att Jan van Loon kan sluta som U16-tränare.
Men tror också att akademichefen Andries Jonker kommer att lämna klubben i sommar.

Det här gör det möjligt för Arsenal att kunna erbjuda Mikel Arteta en plats som ungdomstränare. Spanjorens kontrakt med klubben går ut i sommar och han har kopplats ihop med en flytt till både Manchester City och Tottenham - där man vill att mittfältaren ska jobba som tränare.
Arteta håller också på att utbilda sig till UEFA-tränare.