Medlemmar: 8510 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Henry och Bergkamp gjorde nästan 350 mål ihop för Arsenal - men när klubbens legendarer på lördag möter Milan så kommer inte duon till spel.

Henry och Bergkamp nobbar Legendsmatchen

ons 31 aug 2016 kl 13:42

På lördags samlas Arsenal och AC Milans legendarer på Emirates Stadium för att lira en vänskapsmatch. Men det kommer ske utan The Gunners två största stjärnor. För både Thierry Henry och Dennis Bergkamp har sent inpå tackat nej.

BILJETTER

Vill du gå på Arsenal Legends v Milan Legends på lördag klockan 14.00 (engelsk tid) på Emirates Stadium så kan ni köpa biljetter här.

Det var många Arsenalfans som hade sett fram emot att få se klubbens bästa anfallsduo Thierry Henry och Dennis Bergkamp lira ihop i den rödvita tröjan igen.
Meningen var att det skulle ha skett på lördag.
Då möter Arsenals och Milans legendarer varandra på Emirates Stadium.
Och Henry och Bergkamp skulle ha varit med.

Men nu har stjärnduon dragit sig ur med kort varsel - vilket skapat irritation bland Arsenalfansen.
Bergkamp som tränar Ajax kommer inte loss och Henry som nyligen hoppat på som assisterande förbundskapten för Belgien har fullt upp med sitt nya uppdrag.
- Tyvärr kommer jag inte att kunna vara med och spela i Arsenal legends-matchen på grund av mitt nya jobb med det belgiska landslaget. Jag hade verkligen sett fram emot att återförenas med Arsenals fans, gamla vänner och så klart att kunna vara med och samla in pengar för ett gott ändamål. Jag önskar grabbar alla lycka och hoppas de kan vinna utan min närvaro, säger Henry till Arsenal.com.

Det kommer dock att vara ganska stjärnspäckat ändå på Emirates Stadium på lördag.
Här är de båda lagen - som kommer att ledas av Arsene Wenger och Fabio Capello.

Arsenal:
Jens Lehmann, David Seaman, Martin Keown, Marc Overmars, Ray Parlour, Emmanuel Petit, Pascal Cygan, Gilberto, Nigel Winterburn, Kolo Toure, Robert Pires, Freddie Ljungberg, Sylvain Wiltord, Anders Limpar, Gilles Grimandi och Kanu.

AC Milan:
Christian Abbiati, Dida, Cafu, Paolo Maldini, Demetrio Albertini, Alessandro Costacurta, Paolo Di Canio, Edgar Davids, Marcel Desailly, Daniele Massaro, Marco Simone, Angelo Carbone, Dario Simic, Giuseppe Favalli, Kakhaber Kaladze, Zvonimir Boban, Massimo Ambrosini, Stefano Eranio, Giuseppe Pancaro, Ibrahim Ba, Serginho och Christian Vieri.