Medlemmar: 6154 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Koscielny är på krigsstigen vad det verkar och vägrar åka med till USA.

Kos vägrar åka med Arsenal till USA

tor 11 jul 2019 kl 12:05

Det är stökigt i Arsenal. Klubbens kapten Laurent Koscielny vägrar åka med på det stundande träningslägret i USA.

Rätt som det var dök det bara upp ett "club statement" från Arsenal. Där gick det att läsa att lagkaptenen Laurent Koscielny vägrar resa med laget på träningslägret i USA.
Klubben säger att man är mycket besvikna.
Och att man hoppas kunna lösa situationen och att inga fler kommenterar ges.

Det snackas om att fransmannen vill att Arsenal bryter hans kontrakt så att han kan flytta hem till Frankrike och tacka ja till något av de tre kontraktsförslagen han har från Ligue 1.
Klubben ska ha nobbat detta.
Koscielny har ett år kvar på sitt kontrakt med The Gunners.

Kommentarer

Bild för Fredde

"fransmannen vill att Arsenal bryter hans kontrakt". Det var det dummaste jag har hört, någon av hans intressenter får köpa ut honom ur kontraktet. Vad jag förstått det som, så var en övergång redan aktuell för honom innan han började strejka.

You win some, you draw some

Bild för Jepson

De får köpa honom. Eller så får Kos köpa ut sig själv så han kan gå. Blöjfasoner! 

Bild för George Adams

KAOS !

 

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Sral

Vafan, visa lite klass, var tacksamma för lång och trogen tjänst och låt honom gå. Mycket besviken på hur vår klubb sköts nu.

Bild för Jepson
Sral wrote:

Vafan, visa lite klass, var tacksamma för lång och trogen tjänst och låt honom gå. Mycket besviken på hur vår klubb sköts nu.

Nej. 

Bild för Fredde
Sral wrote:

Vafan, visa lite klass, var tacksamma för lång och trogen tjänst och låt honom gå. Mycket besviken på hur vår klubb sköts nu.

Han kommer säljas, tror inte någon motsatt sig det. Klubben har satt en prislapp på £10m enligt rapporter, det är inga jättesummor. Att låta spelare som det finns möjlighet att sälja av gå gratis av olika anledningar är för mig en väldigt dålig idé. Klart vi ska ha betalt för honom. Raul och Edu måste se till klubbens bästa. De kan inte se till spelarnas bästa när det inte längre sammanfaller med våra intressen.
Koscielny vill lämna och det fanns £10m på bordet, tror vi kommer ta det budet när vi är redo att sälja. Dvs när vi köpt våra spelare, Raul och Edu vill inte åka runt med mer pengar på fickan än nödvändigt när de förhandlar om spelarköp. Om vi ser rent truppmässigt så behöver vi sälja spelare, så Koscielny borde hålla sig lugn. Faktum är också att försäljningarna utomlands kan ske efter att vårat fönster har stängt.

You win some, you draw some

Bild för George Adams

Lagkaptensmässigt beteende??

Va fan händer i Arsenal. Det blir ju bara pinsammare för  varje dag. Fan farsan, varför köpte du den där jäkla pyjamasen med kanon på 1970 , som din son gick igång så mycket på, och tyckte så mycket om. Samma som McClintock, Armstrong, Graham och Charlie George hade på sig i lervällingen på TV

Man skäms ju för Gunners för närvarande...

 

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Byarum
George Adams wrote:

Lagkaptensmässigt beteende??

Va fan händer i Arsenal. Det blir ju bara pinsammare för  varje dag. Fan farsan, varför köpte du den där jäkla pyjamasen med kanon på 1970 , som din son gick igång så mycket på, och tyckte så mycket om. Samma som McClintock, Armstrong, Graham och Charlie George hade på sig i lervällingen på TV

Man skäms ju för Gunners för närvarande...

They are all mercenaries nowadays.....De enda med äkta klubbkänsla nuförtiden är vi fans,,,

Bosse

Bild för Glenn

Till Sral:

Hur kan du få det till att det är Arsenals fel? Han har kontrakt ett år till. Finns det inga skyldigheter när man är under kontrakt? Han ska vara jävligt tacksam för att han har fått spela och fått en fet lön i alla dessa år. Bedrövligt av en lagkapten. Ingen är större än klubben. Där går Kos från hjälte till en simpel skitstövel!

Topp 4 placering 19/20 är ett MÅSTE

Bild för Jonas S
Byarum wrote:
George Adams wrote:

Lagkaptensmässigt beteende??

Va fan händer i Arsenal. Det blir ju bara pinsammare för  varje dag. Fan farsan, varför köpte du den där jäkla pyjamasen med kanon på 1970 , som din son gick igång så mycket på, och tyckte så mycket om. Samma som McClintock, Armstrong, Graham och Charlie George hade på sig i lervällingen på TV

Man skäms ju för Gunners för närvarande...

They are all mercenaries nowadays.....De enda med äkta klubbkänsla nuförtiden är vi fans,,,

Jenkinson är väl det närmaste vi har som kanske kan kallas klubblegend :) Fast lite som skämt då såklart.

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Sral

Om det är så att Kos vill bort och har erbjudande, om man också lägger till att hans kropp är ganska så rejält sargad och att han spelade mer förra säsongen än han egentligen borde ha klarat av, är det väldigt klumpigt och idiotiskt av vår klubb att kräva att han följer med till USA. Att sedan gå ut och hänga ut honom såhär, nej, jag hade förväntat mig mer klass av Arsenal. 

Bild för Glenn
Sral wrote:

Om det är så att Kos vill bort och har erbjudande, om man också lägger till att hans kropp är ganska så rejält sargad och att han spelade mer förra säsongen än han egentligen borde ha klarat av, är det väldigt klumpigt och idiotiskt av vår klubb att kräva att han följer med till USA. Att sedan gå ut och hänga ut honom såhär, nej, jag hade förväntat mig mer klass av Arsenal. 

handlar knappast om hans USA resa SRal. Kom igen nu. Han vill att vi river hans kontrakt så han kan gå gratis och troligen får en fet signon. Varför ska vi släppa spelare gratis som har kontrakt. Sälj honom. Vi behöver de 10 mille. Vad signalerar det annars till nästa som vill bli såld? Är ju ingen välgörenhet vi håller på med. Han är ju tydligen frisk nog för att spela för en fransk klubb. Ska vi vara besviken på någon så är det Kos beteende!

Topp 4 placering 19/20 är ett MÅSTE

Bild för Sral

Jag är besviken på båda egentligen. Klart Kos hade kunnat hantera detta annorlunda, men klubben också. 

Bild för Elias
Glenn wrote:

Till Sral:

Hur kan du få det till att det är Arsenals fel? Han har kontrakt ett år till. Finns det inga skyldigheter när man är under kontrakt? Han ska vara jävligt tacksam för att han har fått spela och fått en fet lön i alla dessa år. Bedrövligt av en lagkapten. Ingen är större än klubben. Där går Kos från hjälte till en simpel skitstövel!

Håller med allt det du skriver. han skämtar Sral

Bild för Daniel Fridsäll

Finns säkert en anledning som vi inte känner till.

Bild för Joacim Nyberg

Klubben har vell inte gjort nått fel! Dom står ju på sig för en gångs skull o försöker vell antagligen se till o få betalt för han innan dom släpper han! Sen kan jag förstå Om koscielny inte e så taggad på o åka med om han ändå ska lämna. Men se till och få betalt för vi behöver varenda krona vi kan få in!!

Bild för Jonas S
Daniel Fridsäll wrote:

Finns säkert en anledning som vi inte känner till.

Jag skulle gissa på att han kanske fått signaler att han skulle få lämna. Men sedan insåg klubben att det kostar pengar att värva mittbackar och att vi inte har några pengar. Så då fick han stanna. Men då blev Kos sur.

Men han verkar helt ha glömt bort att han bär kapensbindeln. Tönt.

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Andreas Näsström

Ruttet. Det har spridits röta i vår trupp länge nog och nu har det nåt vår kapten. Pinsamt av Kos oavsett vad han har för skäl till att vilja bort. Så gör man inte som lagkapten. Riktigt riktigt dåligt. 

Bild för Henrik Hallerby

Detta är sjukt!

Han har spelat 9 år i klubben och har dessutom lagkaptensbindeln. Med det kommer ett visst ansvar. Jag kan förstå att ha vill varva ner i Frankrike men varför sabba sin Arsenalkarriär på det här sättet? Dessutom kommer jag alltid tycka att det är magstarkt när välbetalda fotbollsspelare strejkar. Han lever en tillvaro som många människor i den här världen endast kan drömma om.

Arsenal må vra en misskött klubb, men detta faller på spelaren 100%. Han kunde bitit ihop och spelat sista säsongen och sett till att den blivit en av hans bästa och lämnat som en legend. Nu kommer han troligen lämna som en svikare efter 9 år.

Bild för George Adams

Arsenal och mittbackar (säg de sista 15 åren)

Chansbrytarkungar, grinollarpatrask och sorgligt dåliga försvarsspelaregenskaper. Fy fn.

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Elias
George Adams wrote:

Arsenal och mittbackar (säg de sista 15 åren)

Chansbrytarkungar, grinollarpatrask och sorgligt dåliga försvarsspelaregenskaper. Fy fn.

 

ja fy fan, man undrar vad fan är problemet, är det så svårt att få ordning på defensiven arsenal har ju aldrig prioriterat defensiven med kvalitet köp genom åren, mycket tragiskt.

Bild för Oskar Svensson

Som jag har uppfattat detta så har Koscielny fått flera offers om han går som free agent.

Förstår om han är desperat på en flytt för en avslutningssäsong i Frankrike innan kroppen ger upp, men snälla hjälp din klubb att få ut en liten summa av din transfer iallafall...

Bild för Pelle

Kos beteende är barnsligt och absolut inte värdigt en lagkapten, även om han vill ha en ny utmaning kan han inte begära att vi släpper honom gratis (samtidigt som Kos då ”råkar” få en högre signonbonus som fri agent)

Att klubben sen kryper ned i samdlådan och försöker hämnas med ett tramsigt meddelande som mest försöker få dom att framstå som oskydliga, då vet man att något inte står rätt till...

If it's too strong, then you're too weak!

Bild för Byarum
Pelle wrote:

Kos beteende är barnsligt och absolut inte värdigt en lagkapten, även om han vill ha en ny utmaning kan han inte begära att vi släpper honom gratis (samtidigt som Kos då ”råkar” få en högre signonbonus som fri agent)

Att klubben sen kryper ned i samdlådan och försöker hämnas med ett tramsigt meddelande som mest försöker få dom att framstå som oskydliga, då vet man att något inte står rätt till...

Håller med. Ovärdigt beteende från två håll. 

Bosse

Bild för Sral

Min gissning? Man räknade mer eller mindre med CL den här säsongen, nu finns ingen plan B och inga pengar. Det är svårare att hitta försvarare än vad man trodde, samtidigt som Emery inte verkar vilja ge Bielik eller Chambers chansen. Ornstein har sagt att vi har försökt sälja Mustafi länge utan att lyckas, och nu har t om Emery gett upp om honom. Koscielny har varit ganska öppen med att han vill hem och spelade mer än han borde ha gjort förra säsongen, och han var bättre än på länge egentligen. Jag tycker att det måste gå att sköta smidigare än såhär. Varför hänga ut Kos? Kunde de inte bara ha kört ursäkten att han är skadad? Hans problem med hälsenan är kroniskt nu. 

Bild för Sral
Pelle wrote:

Kos beteende är barnsligt och absolut inte värdigt en lagkapten, även om han vill ha en ny utmaning kan han inte begära att vi släpper honom gratis (samtidigt som Kos då ”råkar” få en högre signonbonus som fri agent)

Att klubben sen kryper ned i samdlådan och försöker hämnas med ett tramsigt meddelande som mest försöker få dom att framstå som oskydliga, då vet man att något inte står rätt till...

Helt klart det mest balanserade och kloka inlägget här.

Bild för Jonas S
Sral wrote:

Min gissning? Man räknade mer eller mindre med CL den här säsongen, nu finns ingen plan B och inga pengar. Det är svårare att hitta försvarare än vad man trodde, samtidigt som Emery inte verkar vilja ge Bielik eller Chambers chansen. Ornstein har sagt att vi har försökt sälja Mustafi länge utan att lyckas, och nu har t om Emery gett upp om honom. Koscielny har varit ganska öppen med att han vill hem och spelade mer än han borde ha gjort förra säsongen, och han var bättre än på länge egentligen. Jag tycker att det måste gå att sköta smidigare än såhär. Varför hänga ut Kos? Kunde de inte bara ha kört ursäkten att han är skadad? Hans problem med hälsenan är kroniskt nu. 

Ungefär så skulle jag också tro. Innan förra säsong hade jag ingen tro på någon CL-plats. Det blev betydligt jämnare än jag hade förväntat mig. Jag undrar varför klubben kände sig så säkra på CL? 50/50 i absolut bästa fall kanske. Bortsätt inför sluttampen av säsongen då det såg ut som vi i princip var klara för att istället falla ihop totalt. Men transferstrategin måste ju ha satts betydligt tidigare än så.

Jag tror Kos-soppan handlar om just detta. Han har tidigare fått en vink att han nog kan lämna i sommar. Sedan blev det ännu mindre pengar än väntat och så har allt skitit sig.

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Fredde

Fast Koscielny förväntar sig att lämna gratis? Det är inte rimligt någonstans, det är enbart för att få en sign on bonus.

Och att man går ut på hemsidan.. Vad ska man göra? Så fort flygplansbilden kommer upp så kommer allt fokus ligga runt Kos tills man har svarat på var han är, då kommer det bli än mer frågor runt det. Han tvingar in klubben i ett hörn helt enkelt. Att han vägrat flyga med kommer komma ut ryktesvägen även om klubben säger att han är skadad och så blir fokus på det. 

CL-pengar eller inte, spelare är handelsvaror. Så även Kos. Även om han vill vidare så ska han säljas, inte skänkas bort.

You win some, you draw some

Bild för Sral

Tror mer att han vill bli släppt för att undvika en situation där ingen klubb vill köpa loss honom. Kos har aldrig ställt till drama på det här sättet förut och hade han varit så pengakåt hade vi märkt det tidigare. Nej, det är mer bakom detta än vi fått veta. Han har säkert blivit lovad att bli släppt, men nu när vi har så lite pengar har man gjort en helomvändning och vill behålla honom. 

Bild för Fredde

Den möjligheten måste han ha kalkylerat med när han skrev under kontraktet (det som är värt över £100 000 i veckan och gör hans familj ekonomiskt oberoende för all framtid).

Eller gäller inte kontrakt för toppspelare? Jag kräks på att bortskämda spelare ska strejka sig bort, de skriver under kontrakten (men tittar uppenbarligen bara på lönen) och ser alla detaljer där. Det är väll det som agenterna är till för? Att tolka och tyda kontrakten åt spelarna? Raul måste se till Arsenals bästa, han kan inte ersätta Kos och han har ett fullt fungerande kontrakt med Kos.

Vad ska Raul göra? Han vet att han inte får in någon bättre än Kos eller ens nästan lika bra.

You win some, you draw some

Bild för Sral

Raul sa ju att de hade en ”very good plan”, så varför inte börja agera efter den där planen? Kanske värva en mittback och inte låta de affärer som är på gång dra ut så? Vi måste ändå klara oss utan Koscielny, att han fick spela så mycket förra säsongen var en nödlösning. 

Bild för Andreas Näsström

Jag köper inte att klubben får en stor känga för detta. Kos har iom att han inte går på planet skapat en situation där klubben MÅSTE uttala sig. Antingen hitta på att han är sjuk eller skriva att han frivilligt låtit bli att följa med. Inget konstigt val eller agerande. Vad som händer bakom stängda dörrar har vi dålig uppfattning om och jag sväljer inte någon teori med hull och hår. Man agerar inte så här som kapten. Punkt. Jag är vrålbesviken

Bild för Glenn
Andreas Näsström wrote:

Jag köper inte att klubben får en stor känga för detta. Kos har iom att han inte går på planet skapat en situation där klubben MÅSTE uttala sig. Antingen hitta på att han är sjuk eller skriva att han frivilligt låtit bli att följa med. Inget konstigt val eller agerande. Vad som händer bakom stängda dörrar har vi dålig uppfattning om och jag sväljer inte någon teori med hull och hår. Man agerar inte så här som kapten. Punkt. Jag är vrålbesviken

håller med till 100%. Klubben har gjort rätt. De måste göra som de gjort. Vad sänder de annars för signaler? Här kan du skriva lukrativa kontrakt med sjukt höga löner, vi kräver låga prestationer och när du vill river vi ditt kontrakt så du kan gå gratis var du vill och få en fet sign-on.

Klart att Kos vill släppas gratis för att vara säker på att komma dit han vill var det nu är? NåN mindre fransk klubb va? Men han är 34 och vill casha in en sista gång. Pengakåt eller ej så ska pengarna räcka efter karriären med.

Fotbollsspelare är bortskämda snorvalpar helt utan klubbkänsla nu för tiden

Topp 4 placering 19/20 är ett MÅSTE

Bild för Sral

Egentligen är båda parter värda en känga här, i alla fall om man ska gå efter vad David Ornstein har sagt. Sen måste det börja hända saker med transfers också. Tror inte Emery är optimistisk om sina chanser att förlänga om det ska vara den här truppen vi har. 

Bild för Armin Bahremand

Det är fullständigt löjligt att klubben vill ha betalt för kos, speciellt mer än 5 milj pund. Vi tjänar ingenting på att förstöra relationen med Kos, han vill byta klubb för att förlänga karriäären 2-3 år, det är fullt rimligt. SLÄPP HONOM!!!! Med bra relation kan vi ha nytta av honom i framtiden som tränare, likt mertesacker. släpp honom för guds skull!!

Bild för Sral

What Armin said. 

Bild för George Adams
Armin Bahremand wrote:

Det är fullständigt löjligt att klubben vill ha betalt för kos, speciellt mer än 5 milj pund. Vi tjänar ingenting på att förstöra relationen med Kos, han vill byta klubb för att förlänga karriäären 2-3 år, det är fullt rimligt. SLÄPP HONOM!!!! Med bra relation kan vi ha nytta av honom i framtiden som tränare, likt mertesacker. släpp honom för guds skull!!

1 Han är Lagkapten 

2. Han har kontrakt = är anställd av Arsenal FC

3. Varför skall vi gulla med spelare som vägrar ut sig och än mer se en möjlighet att använda dom som framtida manager, efter detta beteendet?

Karln har gjort bort sig, punkt slut och borde om möjligt säljas som bojsten.

 

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Joacim Nyberg

På tal om annat Så går Tottenham in mitt framför näsan på arsenal nu o budar över oss på William saliba! Om detta stämmer så e ju allt bara en jäkla cirkus

Bild för Byarum

Det kommer att ta tid, flera år, innan ledarskapssörjan i vår klubb är över. Det är först när ledarskapet är fungerande på alla nivåer i klubben, som vi på allvar kan börja konkurrera med toppskiktet i PL igen. Detta förutsätter ett ägarskap som på något sätt tar större ansvar för klubben. Jag känner inte att så är fallet, utan nuvarande ägare har bara för vår klubb för att finansiera övrig verksamhet som ligger honom närmre hjärtat. Vi är bara ett litet dotterbolag i hans imperium och behandlas därefter. Förbannade Kroenke, du kör vår klubb i botten. 

Bosse

Bild för Håkan Spärlin

Själv är ja bara otroligt besviken på Kos, strej när man har ett år kvar ? Det är sandlådenivå som jag inte trofé våran kapten höll på med .

East Coast Gunner 

Bild för Armin Bahremand

Jag menade inte att vi ska riva kontraktet och släppa honom. Jag menade att släpp honom / sälj honom för rimligt pris, ca 1-2 milj max. han är inte värd 8,8 milj som klubben kräver. Dessutom behöver vi förnya i den positionen, vi kan inte ha en 34 årig mittback som kapten, vi måste ha mer fysik och tyngd i den positionen.

Jag föreslår att vi köper in dortmunds Zagadou!!!