Medlemmar: 6545 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Guendouzi bedrövad efter att Wolves kvitterat.

Blekt Arsenal kryssade mot Wolves

lör 2 nov 2019 kl 18:40

Aubameyang gjorde sitt 50:e mål i Arsenal-tröjan. Men det räckte inte när ett blekt Arsenal fick se ytterligare en poängförlust på hemmaplan.

Fösta halvlek:

Emery valde att starta både Özil och Torreira, för första gången den här säsongen i ligan. Men det var gästande Wolverhampton som inledde starkast. Arsenal hade svårt att etablera spel i matchinledningen, men inga farliga lägen släpptes till bakåt. Torreira spelade fick spela i en offensiv roll, och Özil fick oftast falla ner djupt för att få tag i boll. Arsenal började dock ta sig mer och mer in i matchen. Och då kom också ledningsmålet. En kort hörna som sedan Luiz spelade in till Lacazette i straffområdet. Fransmannen spelade snabbt vidare till Aubameyang som enkelt kunde göra sitt 50:e mål i Arsenaltröjan. Ett efterlängtat mål för gabonesen. 

Sen tog Arsenal över mer och mer. Lacazette hade ett farligt läge efter att ha blivit framspelad av Ceballos. Men Wolves höll tätt. Bortalaget tog igen över matchen framåt slutet av halvleken. Strax före paus är det väldigt nära 1-1 när Leno tvingas till en räddning från ett skott inifrån straffområdet. 

Arsenal går till halvtidsvila med 1-0. Men det är en ledning som inte känns allt för säker.

Andra halvlek:

Wolves började bäst efter andra halvleken. Arsenal hade svårt att komma loss och får inte till anfallsspelet. Leno tvingades till en bra räddning tidigt in i andra när gästerna tryckte på.

Martinelli ersatte Lacazette och skapade en del oreda för de gulklädda. Saiss var tvungen att dra ner brassen i en kontring och blev tilldelad matchens första gula kort. Emery såg chansen att försöka få till fler mål. Saka ersatte Torreira och tanken var väl att 2-0 skulle kunna komma.

Istället blev det tvärtom. Moutinho sprang ifrån Ceballos på ett inkast, slog in bollen centralt och Jimienez vann luftduellen mot Chambers. 1-1. 

Arsenal lykackades inte skapa något märkvärdigt i andra halvlek. Ytterligare poängtapp. Ytterligare ett läge att ta viktiga poäng i CL-striden har missats. 

Matchen slutar 1-1.

Tre tankar om matchen:

Vad är det för byten?
Martinelli har gjort det väldigt bra i cup-spelet. Brassen har dundrat in mål efter mål. Att han blir inbytt förstår jag, sen att det inte går så bra är som det är. Det är lite skillnad mellan cup och ligan. Martinelli är inte riktigt med i tempot än. På bänken sitter dock Arsenals rekordvärvning. En offensiv, bolldrivande ytter som vill göra mål. Arsenal jagar mål. Vem byts in? Saka och Kolasinac. Ingen skam ska falla på de två, men Unai Emery - hur tänker du här? Nej, vår spanske tränare har det otroligt svårt att få det här laget att prestera. Den här truppen är bra mycket bättre än 1-1 mot ett halvdåligt Wolves.

Det var länge sedan det var kul
Det känns som att det var väldigt länge sedan Arsenal var bra. Under Wengers sämsta tider fanns ändå matcherna där det blixtrade till, där det syntes vart potentialen var, där Arsenal kunde leka fotboll och dominera. Nu var det länge sedan. Försvaret är illa, mittfältet är illa, offensiven är illa. Det är dags för nya idéer. Man saknar det fina spelet. Man saknar när Arsenal kunde dominera spelet mot Wolves hemma. Det kunde vi inte idag. 

Skadefritt - men problemfullt
Arsenal har inte en enda skada. Som det ser ut just nu är hela Arsenals trupp fri att välj och vraka i för Unai Emery. Det är en lyx som tränare i Arsenal. Men ändå känns det klent, det känns som att bredden inte finns. Iallfall inte med den tränaren som vi har idag. Nej Unai Emery, det är dags att du får igång den här skutan och gör någonting vettigt. Det finns inga ursäter längre. Wolves hade nästan dubbelt så många chanser som Arsenal. På Emirates Stadium. Det håller inte.

Spelarbetyg:

Bernd Leno 7
Gör en fin räddning i slutet av första och känns trygg i sina ingripanden. Ska ej belastas för målet.

Calum Chambers 5
Offensiven fungerar inte så bra. Lägena finns, men engelsmannen har svårt att göra någonting vettigt av det. Gör det bättre i defensiven, minus ingripandet vid målet där högerbacken hamnar på efterkälken. 

Sokratis 5
Såg inte helt stabil ut med halvklumpiga ingripanden. Borde kanske gjort det bättre vid 1-1. 

David Luiz 6
Bättre än sin kollega i mittlåset. Såg stundtals ut att vara den kreativa källan som fanns. Så illa var det under delar av matchen.

Kieran Tierney 7
Skötte sig bra på sin kant och såg stabil ut. Verkar inte ha fitnessen helt, men snart tillbaka där.

Matteo Guendouzi 6
Inledde ganska dåligt, men spelade upp sig. Blir bättre ju mer matchen lider.

Lucas Torreira 6
Fick spela offensivt, märkligt nog när både Özil och Ceballos är på planen. Torreira passar nog bättre bakom den duon egentligen. 

Dani Ceballos 5
Felanvänd eller inte bra nog? Spelade visserligen upp sig ju längre matchen gick, men har otroligt svårt att välja rätt beslut i offensiven ibland.

Mesut Özil 6
Något skriker fel när vår playmaker får hämta boll djupt på egen planhalva för att starta anfall. Annars fick han inte bollen och kunde göra det han är bäst på. Özil gör ingen dålig insats, men spelsystemet gynnar inte vår världsmästare.

Alexandre Lacazette 6
Fin assist till Aubas mål. Syns dock att fransmannen inte är helt 100 än fysiskt. 

Pierre-Emerick Aubameyang 4
Ett mål, och det höjer betyget - annars osynlig och anonym. Behövs mycket mer än så här av vår skyttekung.

Inhoppare:

Gabriel Martinelli 5
Bidrog med lite energi, men har det svårare här än i cup-spelet. 

Bukayo Saka 5
Fick spela 20 minuter men såg ut att vara fel byte. Det behövdes mer rutin, tyngd och bättre kvalitet. 

Sead Kolasinac - 
Spelade för lite för att betygsättas

Kommentarer

Bild för Mika Jurvanen

Vi kan inte fortsätta såhär. Emery måste bort. Ljungberg kan ta över tills vi får en ny permanent. Allegri?

COYG

Bild för Joffe Auba

Fy f-n vad icke-Arsenal vi är!!! 
Rent tragiskt att se! Lägg ner säsongen redan nu o bygg på ungdomarna! Bye Bye Emery! 

Tar hellre en 12:e plats än ser på detta patetiska uppträdande! 

Invincibles!!

Bild för Joacim Nyberg

Vi måste göra lidan kort för alla inblandade nu och ge han sparken! Jag ser inte ett enda tecken om jag ska vara ärlig till att emery ska lyckas vända detta! Nästa helg möter vi rodgers leiscter på bortaplan då kommer nästa ras va så säkra! 

Bild för Tobias Alsing

Alltså under wenger hade vi iaf ett passningsspel och kunde dominera matcherna mot den här sortens lag. Nu kan det väl vara så att de andra lagen blivit bättre med tanke på pengar som finns i ligan men det känns inte som vi har någon spelidé. Spelarna verkar osäkra hur de ska spela..känns just nu väldigt frustrerande att se vårat lag spela. Även i de matcherna vi vinner lätt som i europaleugue känns det inte helt stabilt även om vi vinner med ett par mål. 

Bild för Stefan petren

De här betygen.... alltså man blir ju så trött. Serlöst.... såg vi olika matcher?! 6:a till guendouzi.... seriöst killen gjorde ju ingenting förutom att han är ”bara” 20 år! Sen skulle jag kunna kommentera mera men blir bara trött..... Så trist att skriva men Emery måste bort annars kommer det här gå åt helvete! 

Att spela Guendouzi match efter match är bara ett av många misstag.....:( 

Bild för Joacim Nyberg

Man ser hur andra nya tränare gör kanonjobb med sina klubbar tex rodgers och Potter och båda har mindre medel och sämre spelare att använda sig av. Men dom har en spelidé och dom får med sig sina spelare på den. Kom igen nu arsenal make him go away

Bild för Christian Karlsson

Vi LEDER med 1-0 och istället för att stänga matchen byter han ut en defensiv mot en offensiv spelare, minuter senare står det 1-1...

Bild för David Pearson

Det vikitgaste för en tränare att göra är att skapa en spelide. Under Emerys tid är det omöjligt att se vad han vill med laget, om det är att kontra eller possesion eller pressa. Under Emerys första halvår kunde man tydligt se att han ville att laget ska pressa. Nu är det absolut ingenting, bara tuta och köra. 

Ännu ett bottennapp idag. Endast två vinster på de nio senaste i ligan. Efter matchen mot Leicester borde det vara lägligt att sparka Emery då det också är ett uppehåll. 

Bild för Marcus Szabo

Se bara hur mycket bättre vi ändå spelar utan t.ex. Xhaka. Özil tillsammans med Ceballos är nyckeln för ett kreativt mittfält.

 

Idag har vi för först gången en ganska bra startelva så nära vår topp-elva vi kan komma. Saknar egentligen bara Bellerin på Chambers plats och att Torreria spelar defensivt på mitten. Men vi kan ändå inte hålla igen eller stänga matchen.

 

Torreira spelar offensivt?! Det är som att spela Auba som mittback. Torrerira fick ändå två guldlägen men bränner totalt.

 

100% övertygad nu om att Unai inte är vår man. Tycker inte han har en bra spelidé och får inte våra spelare att nå 100%.

 

 

Vi spelar för safe alldeles för ofta trots att vi har massor av möjligheter att slå ganska enkla bollar på fria spelare i mitten på bra ytor men då spelar vi hellre hemåt eller i sidled. Det är frusterande och tråkigt att se på.

 

 

Vi har enorm kvalitet på planen med spelarna vi har men jag tycker vi underpresterar så in i, och detta pga av en sak: Unai Emery.

 

 

Vi behöver en manager som ger våra spelare mentaliteten att ge 100% genom en hel match i alla lägen inte 80%. Vi är lite rädda och tvekande i närkamper och dueller. Nervösa och väldigt röriga i defensiven. När en spelare börjar slå av så följer ofta hela laget. Vi behöver en mentalt stark och drivande kapten.

 

50:e minuten och en Watford spelare springer in mot 4 arsenal spelare och alla avvaktar och fipplar med fötterna! Det är fan pinsamt o se.

 

Det här med nickdueller på inspark är inget för oss. Vi går knappt upp på hälften och vinner ingen.

 

Att vi fortsätter med uppspel från Leno till mittbackar är bara det en anledning att sparka Unai, förutsatt att det är han inte instruerar att våra spelare ska spela så. Fullkomligt idiotiskt. Vi har redan gjort bort oss 3-4 gånger den här säsongen och tappat mål på just såna idiotiska påhitt. Hur kan man då fortsätta?!!

 

Det är så många spelare som gör det SÅ svårt för sig. Försöker finta bort 2 stycken när dom har tre helt lediga passningsalternativ, ja jag tittar på er Chambers, Guendouzi och Ceballos. Släpp bollen tidigare, där kan ni lära er av Özil. One touch fotball är väl enklare än att försöka finta och tråckla med bollen.

 

Satt i princip och väntade på 1-1 från att vi gjorde mål. Vi är så kassa och prinsamma i försvaret. Ett inkast ett inlägg och så är det mål. Det behövdes alltså 3 watford spelare mot hela vårat försvar inkl ceballos.

 

David Luiz är inte ens svettig eller ser särskild trött ut i 80:e minuten. Det är konstigt. 

 

Guendouzi är lite slow och börjar likna Xhaka? Vet inte vad han pysslade med idag. Lättläst, lade sig så fort någon var i närheten och slog bort massor av pass i första halvlek i slutet av matchen. Ganska irriterande att se på idag och han behöver steppa upp lite nu. Han har snarare långsamt börjat tappa lite. Kanske dags att ge honom en match vila?

 

Hur kommer det sig att när vi slår inlägg så händer ingenting? När motståndarlaget slår inlägg blir det mål? Varför kör vi korta hörnor som inte generar någonting? 

 

4 minuter stopptid och vi har boll men slår inte ett enda inlägg!? Vad försöker vi göra egentligen?

 

 

FÖ: det här snacket om att Mourinho skulle vara intressant för oss tror jag inte ett ögonblick på. Mou ger oftast inte chansen till unga spelare, har en tendens att skapa osämja med spelare. Hans spelidé är inte passande för Arsenal. Inte kul o kolla på fotboll där vi parkerar bussen.

 

Men vi behöver verkligen nytt tänk, ny spelidé, stärkt mentalitet, ny manager!

Bild för Joffe Auba

Helt fel Marcus! "så nära en startelva vi kan komma"??? Özil o Ceballos har INGEN speed! De skall absolut inte vara på plan samtidigt!

Emery har tappat det helt. Luktar panik...

Invincibles!!

Bild för Marcus Szabo

Martinelli hade några riktigt fina sekvenser och hans snabbhet med bollen ska man inte underskatta! Drog ifrån två erfarna wolves spelare utan problem. Hans vilja syns tydligt och han kämpar på varje boll. Mer än vad man kunde se av många andra i Arsenal-tröjan idag. Visst kan han slipa till avsluten men det kommer. Leder ligan av flest gjorda mål (7) av en 18:åringar i hela Europa. 

Bild för Fredrik Opdahl

Sparka honom nu! Det kommer INTE bli bättre, mark my words!

Bild för Christer Åhsman

Man U, Tottenham har inlett dåligt, Arsenal tar inte chansen att rycka ifrån dem, möjligheterna till en topp 4 placering kommer inte vara mer gynnsam på flera år, Emery är inte och kommer inte vara rätt manager för Arsenal, byt tränare nu, före nästa match, in med Mourinho eller vem som helst, det kan inte vara sämre!

Vidar 1933

Bild för setras

Jag är starkt emot att byta tränare mitt under säsong, men det är så smärtsamt tydligt att Emery inte fungerar i vår klubb. Han måste bort innan det är helt kört att nå topp 4. 

twitter: @theeriknicklas

Bild för Andreas Näsström

"Emery var inte heller nöjd över att bara få med sig en poäng men hävdar att Arsenal borde ha vunnit samt att laget rent taktiskt gjorde en bra match“

Bild för Isamag

Bort med Emery!!

Bild för Jonas Eriksson

sett sämre insatser än denna. Men vad gör han för byten? En lurig gubbe den där Emery:?

 

Bild för Johan Gustavsson

Hoppades så mycket på emery och är så imot tränarbyte mitt i säsong. Men finns bara en sak att säga! Emery out!!!!!

Bild för Byarum
Andreas Näsström wrote:

"Emery var inte heller nöjd över att bara få med sig en poäng men hävdar att Arsenal borde ha vunnit samt att laget rent taktiskt gjorde en bra match“

Jag hade gärna velat se matchplanen....förnekandet är totalt från Emerys sida. Om han inte försvinner, kommer våra bästa spelare att vilja försvinna. 

Bosse

Bild för George Adams

Många här, som tycks ha glömt att vi har motståndare i våra matcher. Motståndare som presterar en  tillräckligt bra fotboll för att störa oss, och som vet att Arsenal har en självbild som inte överensstämmer med lagets faktiska styrka för närvarande, och det faktumet är inte endast Emery's fel. Det är även spelarna som inte presterar efter deras kunnande. Lätt att glömma det när "Manager out" stormen börjar vina.

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Elias
George Adams wrote:

Många här, som tycks ha glömt att vi har motståndare i våra matcher. Motståndare som presterar en  tillräckligt bra fotboll för att störa oss, och som vet att Arsenal har en självbild som inte överensstämmer med lagets faktiska styrka för närvarande, och det faktumet är inte endast Emery's fel. Det är även spelarna som inte presterar efter deras kunnande. Lätt att glömma det när "Manager out" stormen börjar vina.

Ganska uppenbart att spelarna inte tror på Unai längre.

 

Bild för Sral
George Adams wrote:

Många här, som tycks ha glömt att vi har motståndare i våra matcher. Motståndare som presterar en  tillräckligt bra fotboll för att störa oss, och som vet att Arsenal har en självbild som inte överensstämmer med lagets faktiska styrka för närvarande, och det faktumet är inte endast Emery's fel. Det är även spelarna som inte presterar efter deras kunnande. Lätt att glömma det när "Manager out" stormen börjar vina.

Du har definitivt en poäng. Våra problem är större än Emery och en ny manager/head coach är inget som lär förändra oss dramatiskt till det bättre. PL har också blivit bättre, Wolverhampto är ett bra lag. Med det sagt verkar t om Emery själv osäker, och det sprider sig. Svårt att se hur Emery vill att vi spela och jag tror inte spelarna förstår det heller. Tror inte heller han har hela truppen med sig.

Bild för Patrik Karlsson 2

Vi har talang i laget men definitivt inte kvalite, och även brist på hög lägsta nivå som egenskap hos våra spelare. Ser flera spelare i tex Wolves som lätt skulle ta en startplats i vårat lag. Det finns ett antal startspelare hos oss som inte ens Guardiola skulle vilja ha med på sina träningar för de skulle bara förstöra kvalitén. Mycket hänger på Emery men inte allt!

Bild för George Adams
Sral wrote:
George Adams wrote:

Många här, som tycks ha glömt att vi har motståndare i våra matcher. Motståndare som presterar en  tillräckligt bra fotboll för att störa oss, och som vet att Arsenal har en självbild som inte överensstämmer med lagets faktiska styrka för närvarande, och det faktumet är inte endast Emery's fel. Det är även spelarna som inte presterar efter deras kunnande. Lätt att glömma det när "Manager out" stormen börjar vina.

Jag säger inte att Emery är fri från skuld, för jag håller med i en hel del i kritiken mot honom som ledare för vårt kära lag.

MEN samtidigt måste vi Gooners nyansera oss lite, Vi har motståndare som är riktigt bra (trots att dom inte är så namnstarka). Vi spelar i kanske tuffaste ligan i världen. Samtidigt vet vi ju om att vi har problem i laget, med balans, försvar, mental bräcklighet, låg lägsta nivå mm. Vi har inte en trupp för topp 3, så enkelt är det.

Du har definitivt en poäng. Våra problem är större än Emery och en ny manager/head coach är inget som lär förändra oss dramatiskt till det bättre. PL har också blivit bättre, Wolverhampto är ett bra lag. Med det sagt verkar t om Emery själv osäker, och det sprider sig. Svårt att se hur Emery vill att vi spela och jag tror inte spelarna förstår det heller. Tror inte heller han har hela truppen med sig.

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Joacim Nyberg

Allt ligger givetvis inte på emery.. vi har många spelare som inte håller nivå! Våra mb e ruggigt kassa typ allihopa och emery lyckas inte få mittfältet att fungera heller.. men sen samtidigt har vi många bra spelare som emery inte får ut maximalt av. Med rätt spelidé och en stabil startelva varje helg så tror jag det finns betydligt mer o klämma ut av denna gruppen. Såg nån nämna att vi inte e topp 3 materia. e leiscter och Chelsea topp 3 material då? Chelsea utan en enda värvning och massor med unga spelare och leiscter med en grym startelva men sen jäkligt glesa.. vi hade lätt kunnat legat 3a om vi hade en tydlig spelidé och ett fungerande kollektiv och det e emerys fel ingen annans.

Bild för George Adams

"En kedja är inte starkare än dess svagaste länk" 

Mao. Det spelar inte jätteroll om vi har nära världsklass på några positioner när vi har 2 eller 3 sortering på andra...

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Sral

GA, tänk var vi hade varit utan Aubameyang och Lacazette... :-/

Bild för George Adams
Sral wrote:

GA, tänk var vi hade varit utan Aubameyang och Lacazette... :-/

Precis! Det hade inte varit vackert...

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Byarum

En bra analys från Skysports som visar hur vilse vi har gått med Emery. Han är en felrekrytering. Sånt händer i alla organisationer, men det måste rättas till. Ju fortare, desto bättre. Han är inte rätt person att leda vårt lag i framtiden. Punkt!

https://www.skysports.com/football/news/11661/11853372/unai-emerys-arsen...

Bosse

Bild för Ulf Dejehed

Svart på vitt, att vi behöver en ny tränare

Bild för Joacim Nyberg

Japp! Det e rätt uppenbart att emery gjort oss sämre och ju längre han får sitta kvar ju sämre kommer det bli bara