Medlemmar: 3148 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Granti Xhaka kastar sin tröja på marken som en reaktion på vad han anser var ett förkastligt beteende av publiken i samband med att han blev utbytt mot Crystal Palace.

Xhaka: "Supportrarnas beteende är obegripligt"

mån 11 nov 2019 kl 11:57

I en intervju med den Schweiziska tidningen Blick säger Granit Xhaka att han inte förstår supportrarnas beteende under matchen mot Crystal Palace.

Det är i en ganska lång intervju som Xhaka bland annat får svara på frågor om hur han upplevde det som hände mot Crystal Palace när han hamnade i öppen konflikt med de egna supportrarna. Så här svarar han på frågor om det som hände:

Granit, hur känns det efter de senaste dagarnas turbulens?

Man kan säga att det har varit lite hektiskt. Förra veckan var rätt speciell känslomässigt sett, men jag mår bra och jag har tränat bra den här veckan och ser fram mot nästa match oavsett om det är med klubben eller landslaget.

Låt oss börja från början. Du blev utbuad när du blev utbytt, hur kändes det?

När mitt nummer kom upp på tavlan och publiken bröt ut i hånfullt jubel så tog det hårt på mig och jag blev upprörd. Det var smärtsamt och frustrerande och jag kan inte förstå hur de kunde reagera på det sättet, framför allt inte på ett så elakt och fientligt sätt.

Är de som hoppar på sina egna spelare riktiga supportrar?

Jag har alltid haft respekt för det supportrar gör för att följa oss spelare. Kritik, när den är rättvis, får dig att växa som spelare och den energi de ger får alla spelare att älska sporten ännu mer, men i ett läge när din egen fotbollsfamilj förolämpar dig så gör det ont. Om vi spelar dåligt så måste vi ta kritik, men att förolämpa och svära åt lagkaptenen skapar bara dålig stämning runt laget du vill stödja. Det är obegripligt för mig och försvagar laget.

Vad säger du till de som säger att med din höga lön får du stå ut med det?

För mig har de två sakerna inget med varandra att göra. Det är inte ett frikort till att förolämpa någon. Alla borde tänka på att visa respekt mot sina medmänniskor och kritisera på rätt sätt oavsett status eller inkomst. Jag har alltid behandlat supportrarna med respekt, och får jag konstruktiv kritik så försöker jag lyssna på det på ett objektivt sätt. Spelar jag dåligt får jag ta kritiken, det var samma sak i Basel och Mönchengladbach. Men det som hände här är inte normalt och det går inte att rättfärdiga.

Hela intervjun, i engelsk översättning av den ursprungliga intervjun som gjordes på tyska, finns att läsa på denna länk.

Kommentarer

Bild för Byarum

Oj, han är körd. Om det inte finns uns av självrannsakan efter så lång tid, så kommer det inte att fungera. om man är lagets ledare, reagerar man inte på det sättet. Men jag tycker fortfarande att klubben skulle ha hjälpt honom och kravställt honom på ett annat sätt innan vi hamnade här. Han befinner sig fortfarande "i krig" med vissa av supportrarna och då tänker man och agerar inte helt klart. Mycket mänskligt, men han grävare sin egen grav ännu djupare. My opinion. 

Bosse

Bild för Fredde

Han skjuter över allt på supportrarna, om jag inte ville se han spela för oss igen så vill jag det än mindre nu.

Tycker det är anmärkningsvärt att han tycker att spelarna ska kunna ta kritik, fast i praktiken så tycker jag att de lever i en skyddad verkstad. Kritiken når sällan dom, de klipper ur sportdelen ur sin morgontidning och de ser inte ut att ge och ta kritik inbördes heller.

Här tror jag Bayern Munchen är unika med att man sätter sig i videorummet och pekar ut minsta lilla felsteg och så får spelarna skälla på varandra en stund och sen är det överspelat och alla vet sen vad som gäller till nästa match och hur spelarna vill ha passningar osv. Detta gör man oavsett resultat i tidigare match.
Våra spelare (och huvudtränare) hade sprungit gråtande ut ur videorummet ifall alla hade fått gått loss på varandra i 2 timmar.
Lindelöf tycker jag är exceptionellt korkad i det här, han vill inte prata med någon. Speciellt inte när han fått kritik, privat ska vara privat. Men sen är hans fru influencer vars "jobb" går ut på att visa upp sitt fina yttre, synas och höras utan något som helst budskap. Då kan inte Lindelöf säga till media att varför han tackar nej till landslaget är för att hans fru ska föda barn istället för att bara vara tyst och göra en grej av det. Nej fotbollsspelare idag saknar alla former av verklighetsförankring.

You win some, you draw some

Bild för Andreas Näsström

Han gör det ju inte lättare för sig ifall han vill spela för klubben igen... Vet inte om han begriper det själv

Bild för Glenn

Jag kunde "förlåta" honom om han bett om ursäkt bättre, hållt låg profil och visat på plan att han är värd bättre. Men nu? Knappast! Han gör alla fel han kan. Får de ingen hjälp av klubben när sånt här inträffar?

In Arteta we trust!

Bild för Jonas Eriksson

Han har inte den skarpaste kniven i lådan. 

 

Bild för Ulf Henningsson

Han är bara pinsam. Tror dom försöker sälja han i januari fönstret. Blir nog bäst för båda parter.

Bild för David Pearson

Vad sysslar han med egentligen. Som ni skriver, han är ju så otroligt osmart. Känslan är ju verkligen att han vill starta ännu mer bråk.  

Bild för Ola Svärd

Ja han har såklart gjort sitt och försvinner i januari. Är nog lugnast så.  Det han säger är rätt rimligt och det han o familjen fått utstå är oacceptabelt. Agerandet och situationen omöjlig rädda. 

Undrar vem av spelarna som står på tur att hånas o slaktas av de som påstår sig heja på vårt lag? Luiz, Sokratis, Laca? 

"I will sign every contract Arsenal put in front of me without reading it.”

Bild för Torbjörn Nylin

Ja han har såklart gjort sitt och försvinner i januari. Är nog lugnast så.  Det han säger är rätt rimligt och det han o familjen fått utstå är oacceptabelt. Agerandet och situationen omöjlig rädda. 

Undrar vem av spelarna som står på tur att hånas o slaktas av de som påstår sig heja på vårt lag? Luiz, Sokratis, Laca? 

Tack Ola, är helt med dig. 

Captain Tony A på Twitter 

Bild för Pelle

Vill inte behålla Xhaka men byter hellre ut merparten av våra puckade fans som buar åt sina egna spelare.

If it's too strong, then you're too weak!

Bild för Pelle
Jonas Eriksson wrote:

Han har inte den skarpaste kniven i lådan. 

Han säger ju inte ett enda fel, så kniven är det inget fel på...

If it's too strong, then you're too weak!

Bild för Erik Skogsberg

Kan de fans som betett sig som de gjort fortsätta att vara fans. Jag har inte sett några ursäkter alls från det hållet. Helt klart har fotbollsfans några av världens ömmaste tår. För mig får han gärna vara kvar, jag känner mig inte förödmjukad. Kunde Nelson Mandela försonas med de som låst in honom ett antal år borde vi kunna det med Xhaka, han har faktiskt inte gett sig på någon enskild person.

Bild för Jonas Eriksson
Pelle wrote:
Jonas Eriksson wrote:

Han har inte den skarpaste kniven i lådan. 

Han säger ju inte ett enda fel, så kniven är det inget fel på...

Precis allt han säger är fel. Oavsett sanningshalten i det han säger. Men vill han provocera och starta mer hat mot han och hans familj som det sägs att det gör. Ja då ska ha fortsätta med det han gör nu. 
Att han går ut som han gör är ju ett bevis på att han inte slagit sig in i Mensa direkt. Korkat och bättre att vara tyst ibland  

Klart man inte ska bete sig som vissa supportrar gör. Men han ser ju inte till att lugna ner direkt. Men hoppas att han lämnar omgående, men hade hellre sett att han fått lämna bara pga att han är en fotbollsspelare som inte passade in i Arsenal. Och fått lämna för sina dåliga insatser än sitt korkade agerande. 

 

Bild för MikeR

Helt utan någon självinsikt, sälj i januari, finns många som kan ta hans plats för en billig penning 

I'll answer to nobody !!

Bild för Pelle
Jonas Eriksson wrote:
Pelle wrote:
Jonas Eriksson wrote:

Han har inte den skarpaste kniven i lådan. 

Han säger ju inte ett enda fel, så kniven är det inget fel på...

Precis allt han säger är fel. Oavsett sanningshalten i det han säger. Men vill han provocera och starta mer hat mot han och hans familj som det sägs att det gör. Ja då ska ha fortsätta med det han gör nu. 
Att han går ut som han gör är ju ett bevis på att han inte slagit sig in i Mensa direkt. Korkat och bättre att vara tyst ibland  

Klart man inte ska bete sig som vissa supportrar gör. Men han ser ju inte till att lugna ner direkt. Men hoppas att han lämnar omgående, men hade hellre sett att han fått lämna bara pga att han är en fotbollsspelare som inte passade in i Arsenal. Och fått lämna för sina dåliga insatser än sitt korkade agerande. 

Det verkar inte som du heller tillhör Mensa...

Läs så kanske du ser den röda tråden. Han får massa skit av supportrarna i match efter match trots att han ger 100 hela tiden. (Inte hans fel att han tas ut i laget trots han inte är bättre). Ett byte signaleras, vår lagkapten skall bytas av, våra egna fans jublar skadeglatt. Hur f*n hade du själv reagerat ?

Att du inte har vett att se fansens agerande är direkt pinsamt, jag är oerhört tacksam att jag inte är personlig vän till dig eller andra fans som helt saknar normal empati...

If it's too strong, then you're too weak!

Bild för David Pearson

Pelle, det var knappt något buande eller hånfulla applåder innan Xhaka fick sitt fruktansvärvda utbrott. Då är det klart som fan att det blir så mycket värre när Xhaka börjar med att kasta bindeln. 

Xhakas agerande är aldrig acceptabelt och kommer aldrig att accepteras. Sen är självklart tragiskt att det finns sjuka jävlar som skriver mordhot osv men det är ingen ursäkt för att Xhaka får bete sig hur som helst på plan. 

Att han sedan skiter i att be om ursäkt och fortsätter att skylla på supportrarna är ju oerhört klantigt av honom. 

Bild för Sral

Fansen är helt oskyldiga men Xhaka fick ett fruktansvärt utbrott? Ge dig...

Hur är det med din empati, Pearson?

Bild för Pelle
David Pearson wrote:

Pelle, det var knappt något buande eller hånfulla applåder innan Xhaka fick sitt fruktansvärvda utbrott. Då är det klart som fan att det blir så mycket värre när Xhaka börjar med att kasta bindeln. 

Xhakas agerande är aldrig acceptabelt och kommer aldrig att accepteras. Sen är självklart tragiskt att det finns sjuka jävlar som skriver mordhot osv men det är ingen ursäkt för att Xhaka får bete sig hur som helst på plan. 

Att han sedan skiter i att be om ursäkt och fortsätter att skylla på supportrarna är ju oerhört klantigt av honom. 

Då får du se om det, tavlan kommer upp och man hör det hånfulla jublet, Xhaka går sakta och ett stort buande börjar varpå Xhaka därefter agerar totalt felaktigt.

Det är tragiskt att det finns så många ”sjuka jävlar” som buar åt sina egna spelare. Han har inte mer anledning att be om ursäkt än alla de fans som hånat honom senaste året på sociala media borde göra.

Du kan ju läsa de flesta matchrapporter bara här på Arsenal Sweden så kan du se hur det flöder hån och okvädesuttryck.

If it's too strong, then you're too weak!

Bild för MikeR
David Pearson wrote:

Pelle, det var knappt något buande eller hånfulla applåder innan Xhaka fick sitt fruktansvärvda utbrott. Då är det klart som fan att det blir så mycket värre när Xhaka börjar med att kasta bindeln. 

Xhakas agerande är aldrig acceptabelt och kommer aldrig att accepteras. Sen är självklart tragiskt att det finns sjuka jävlar som skriver mordhot osv men det är ingen ursäkt för att Xhaka får bete sig hur som helst på plan. 

Att han sedan skiter i att be om ursäkt och fortsätter att skylla på supportrarna är ju oerhört klantigt av honom. 

Precis så, finns inget som rättfärdigar det han utsatts för men själv gräver han en djup grop och visar på otroligt dåligt ledarskap 

I'll answer to nobody !!

Bild för Mats Byrstedt

Hej allihopa,

Det är uppenbart att det finns många olika uppfattningar om fansens och Xhakas beteende och uppförande.  Lämna det därvid, jag tror inte att vi kommer få varandra att ändra åsikt. Risken är bara att tonläget höjs och till slut slinker det in ett person angrepp eller en massa onödiga kommentarer. Kan vi bara acceptera och respektera att vi tycker olika. Vi kan annars älta detta i oändlighet.

Heja Gunners

Bubblan

Bild för Jonas Eriksson
Pelle wrote:
Jonas Eriksson wrote:
Pelle wrote:
Jonas Eriksson wrote:

Han har inte den skarpaste kniven i lådan. 

Han säger ju inte ett enda fel, så kniven är det inget fel på...

Precis allt han säger är fel. Oavsett sanningshalten i det han säger. Men vill han provocera och starta mer hat mot han och hans familj som det sägs att det gör. Ja då ska ha fortsätta med det han gör nu. 
Att han går ut som han gör är ju ett bevis på att han inte slagit sig in i Mensa direkt. Korkat och bättre att vara tyst ibland  

Klart man inte ska bete sig som vissa supportrar gör. Men han ser ju inte till att lugna ner direkt. Men hoppas att han lämnar omgående, men hade hellre sett att han fått lämna bara pga att han är en fotbollsspelare som inte passade in i Arsenal. Och fått lämna för sina dåliga insatser än sitt korkade agerande. 

Det verkar inte som du heller tillhör Mensa...

Läs så kanske du ser den röda tråden. Han får massa skit av supportrarna i match efter match trots att han ger 100 hela tiden. (Inte hans fel att han tas ut i laget trots han inte är bättre). Ett byte signaleras, vår lagkapten skall bytas av, våra egna fans jublar skadeglatt. Hur f*n hade du själv reagerat ?

Att du inte har vett att se fansens agerande är direkt pinsamt, jag är oerhört tacksam att jag inte är personlig vän till dig eller andra fans som helt saknar normal empati...

 

vet inte riktigt vad det är du inte förstår. Men jag säger ju att det inte är okej vad en liten skara såkallade supportrar gör. Men han är inte smart som gör som han gör. Och ja. Inte fan hade jag gjort som han gjorde iallafall. Han är vår kapten och får inte gör så. Så enkelt är det. Det Xhaka gör nu är att han skaffar sig ännu mer ovänner och får fler och fler att gå emot han. 

Men tur för dig att du slipper ha en sån vän som jag. Och nej. Jag är inte heller med i Mensa. 

  

 

Bild för David Pearson

Sral, jag är ganska säker att jag flertalet gånger har sagt att Xhaka inte är ensamt skyldig. Klart att de som skriver mordhot osv ska polisanmälas och straffas för det de gjort. Men detta gör fortfarande inte att Xhaka som kapten kan agera hur som helst på plan utan att bli hårt straffad av klubben. Även Emery är skyldig i detta. 

Jag har svårt att känna empati för någon som bara ger igen på sina fans och vägrar be om ursäkt. 

Bild för Sral
Mats Byrstedt wrote:

Hej allihopa,

Det är uppenbart att det finns många olika uppfattningar om fansens och Xhakas beteende och uppförande.  Lämna det därvid, jag tror inte att vi kommer få varandra att ändra åsikt. Risken är bara att tonläget höjs och till slut slinker det in ett person angrepp eller en massa onödiga kommentarer. Kan vi bara acceptera och respektera att vi tycker olika. Vi kan annars älta detta i oändlighet.

Heja Gunners

Du har en poäng, men om man inte ser "fansens " del i detta kommer detta bara att upprepas, det stannar inte vid Xhaka. Någon annan kommer att hatas och hotas. Det är ett stort problem i Arsenal just nu. Någon kommer säga "det finns i andra klubbar också!", varpå jag säger "och?". De här problemen finns hos oss och det är inget att blunda för. 

Bild för Byarum

Om Arsenals ledning haft en smula insikt, hade man redan dagen efter satt munkavle på Xhaka och gått igen kurs A, när det gäller krishantering för att förhindra det som nu sker. När man befinner sig i Xhakas situation, tänker man inte klart och då ska man vara försiktig hur man kommunicerar. Tänker att en klubb som Arsenal, har minst 10-15 personer som jobbar med kommunikation och deras uppgift är att hjälpa honom i detta. Det handlar inte primärt om objektivt rätt eller fel, eller vem som har mest skuld, utan hur man ska läka de sår som uppstått och skadar inte bara Xhaka utan hela klubben. Nu blir allting bara värre och nu är det väl i princip omöjligt för Xhaka att komma tillbaka. Det hade inte behövt bli så här. 

Bosse