Medlemmar: 3828 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Mesut Özil i ny kontrovers efter instagram-bild

Arsenal förbjuds på kinesisk TV

sön 15 dec 2019 kl 14:20

Mesut Özil uttalade sig kritiskt mot Kinas behandlingen av uigurer. Då svarade kinesiska regeringen med att förbjuda Arsenal från kinesisk TV.

Det var för två dagar sedan Mesut Özil valde att dela en ny politsk text på sin Instagram. Denna gång en text på turkiska som kritiserar kinesiska regeringens förföljelse av uigurer. Kina har fått kritik efter att fler och fler rapporter skrivit om hur Kinas regering behandlat folkgruppen. Och nu går alltså Mesut Özil ut och skriver vad han tycker, samt ger en känga åt muslimer som inte bryr sig. Texten lyder:

"Östra Turkistan, Ummahs blödande sår, som står emot förföljarna som försöker separera dem från deras religion. De bränner deras Koraner. De stänger deras moskeer. De förbjuder deras skolor. De dödar deras heliga män. Männen tvingas in i läger och deras familjer tvingas leva med kinesiska män. Kvinnorna tvingas gifta sig med kinesiska män."

"Men muslimer är tysta. De vill inte höja sin röst. De har övergivit dem. Vet de inte att samtycke före förföljelse är att vara delaktig i förföljelsen?" 

Kina är inte blyga med att direkt förbjuda de som talar illa om regeringen, utan beslutade att dagens match mot City inte ska visas på kinesisk TV. Arsenal släppte ett officiellt uttalande på den kinesiska sociala medier-plattformen Weibo - för att försöka minimera skada. Uttalandet lät:

"Angående Mesut Özils kommentarer på sociala medier så måste Arsenal göra ett tydligt uttalande. Det innehåll som publicerats är Özils egna åsikter, Arsenal har alltid följt principen att inte involvera sig politiskt.

Om Arsenal är bannlysta bara denna match, eller om det blir något långdraget återstår att se. 

Kommentarer

Bild för Jonas Eriksson

Ja Özil är inte bara lat. Han är nog lite korkad åxå? 

 

Bild för Elias

Japp lat, gnällig och säger en massa saker i media, ibland måste man bara vara tyst. Ska bli skönt när han försvinner han har inte uträttat mycket i arsenal genom åren, bra att hans kontrakt går ut nästkommande sommar.

Bild för AndreBermsten

Ni tycker alltså att det är fel och korkat av honom att fördömma och kritisera en regering som bryter mot männskliga rättigheter?

Förstår er inte alls. Fler personer i hans ställning borde använda sin röst för att försöka belysa problem och hjälpa till mot orättvisor.

Bild för Mikael Åkerberg

AndreBermsten.

 

Kunde inte sagt det bättre själv. 

 

Människor tappar perspektiv bland sportens alla känslor. Klubbar tycker jag ska vara neutrala, men spelarna borde våga vara mer obekväma & förstå vilken stor &  viktig roll det har/skulle kunna ha. 

 

 

 

 

Bild för Dan Grossmann
AndreBermsten wrote:

Ni tycker alltså att det är fel och korkat av honom att fördömma och kritisera en regering som bryter mot männskliga rättigheter?

Förstår er inte alls. Fler personer i hans ställning borde använda sin röst för att försöka belysa problem och hjälpa till mot orättvisor.

håller verkligen med, otroligt korkade kommentarer tidigare i tråd. Skäms.

Bild för Byarum

Kina är en repressiv kommunistdiktatur. Glöm inte det! Det värsta man kan göra, är att vika ner sig. 

Bosse

Bild för Elias

Fotboll och politik går inte ihop, arsenal har affärsintressen i Kina, finns olika sätt att framföra sina budskap på eller kämpa mot orättvisor i världen men är man en offentlig person så kan man vara lite smidig, glöm inte heller att özil är vän med Erdogan han om någon är väl inte den coolaste killen i stan att vara vän med. Vad säger ni om det då???  Säger det igen väldigt korkat uttalande av özil, då klubben man spelar i kan bli lidande. Dan grossman skäms på dig själv

Bild för Kyckling89

Är det något som är pinsamt så är det Arsenals totalt avsaknad av ryggrad bara för att kosingen ska in..."Class is permanent"...

Bild för Mika Jurvanen

Arsenal borde dumpa varenda Kinesisk samarbetspartner rätt upp och ner! 

COYG

Bild för Dan Grossmann

suck

Bild för limpan_arsenal

Özil gör helt rätt

Du kan ta Wenger från Arsenal, men aldrig Invincibles från Wenger

Bild för George Adams
AndreBermsten wrote:

Ni tycker alltså att det är fel och korkat av honom att fördömma och kritisera en regering som bryter mot männskliga rättigheter?

Förstår er inte alls. Fler personer i hans ställning borde använda sin röst för att försöka belysa problem och hjälpa till mot orättvisor.

Ena dagen fördömer han Kinas behandling av en muslimsk minoritetsgrupp, för att nästa dag frattisera med  Turkiets diktator Erdogan som knappast är känd att behandla minoritetsgrupper på ett bra sätt. 

Sälj Özil nu!

 

 

Give us our Arsenal back. Kroenke Out!

Bild för Jonas Eriksson

Ja då tillulerar jag mig som korkad. Men han visar sitt stöd till annat som inte är så snyggt heller. Erdorgan Den Store. Trött på allt drama kring en slö och grinig Özil. 

sälj till kina. 

 

Bild för Byarum
Jonas Eriksson wrote:

Ja då tillulerar jag mig som korkad. Men han visar sitt stöd till annat som inte är så snyggt heller. Erdorgan Den Store. Trött på allt drama kring en slö och grinig Özil. 

sälj till kina. 

Titulerar dig inte som korkad Jonas.Jag föraktar Özils beundran för Erdogan, men i frågan om uigurerna och Kina har han absolut rätt och det visar ju även kommunistdiktaturens reaktion. En människa gör ibland rätt och ibland fel. Sen tycker jag som du, att Özil inte är något att bygga framtiden på i vår klubb. Utöver detta, skulle man kunna skriva mycket om klubbens sätt att kommunicera, men det skulle man kunna ta i en annan tråd. Huvudlöst och principlöst.

Bosse