Medlemmar: 2003 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Emery anklagar nu vissa Arsenalstjärnor för att ha dålig attityd.

Emery: "Vissa stjärnor hade dålig attityd"

mån 10 feb 2020 kl 18:29

Unai Emery fortsätter att uttala sig om tiden i Arsenal. Nu anklagar spanjoren vissa Arsenalstjärnor för att ha dålig attityd.

Det var i slutet av november som de dåliga resultaten blev för mycket. Unai Emery kickades från sitt jobb som Arsenaltränare. På senare tid har spanjoren börjat prata med media om tiden i Arsenal.
Nu senast med France Football.
Där riktar han kritik mot vissa av The Gunners stjärnor.
- Vissa stjärnor hade dålig attityd och frågade efter mer än de kunde leverera.

När Emery sammanfattar sin tid i klubben säger han:
- Arsenal hade varit i en nedåtspiral i två år innan jag kom. Vi stoppade det och började återuppbyggnaden av klubben med en Europa League-final och en femteplats i ligan, bara en poäng bakom Tottenham trots att vi bara tog en poäng på våra fem sista matcher (vi tog förvisso fyra, men ett rejält ras var det).
- Vi hade grepp om en Champions League-plats, men det gick inte till slut. Det var en bra säsong och visste vad som behövde förbättras.

Under förra sommaren tappade Arsenal flera rutinerade spelare, det säger Emery påverkade den här säsongen.
- Vi tappade fyra lagkaptener, Cech, Koscielny, Ramsey och Monreal. Det var personligheter som vi saknade för kunna hålla rätt kurs. Med allt det här behövde vi tid för att lyckas med vår förhandling för att skapa ett nytt Arsenal som jag ville.

Kommentarer

Bild för Elias

Herregud vilken pajas, fanns ju ingen struktur för fem öre, försvarsspelet var ju obefintligt, ,nä en fel rekrytering, även spelarnas fysiska status var ju inte riktigt up to scratch. 

Bild för Ulf Åkermark

Lätt att klaga efteråt men frysa ut vissa lirare blir aldrig bra klubbkänsla 

Bild för Tosse

Bortförklaringar, bortförklaringar, blablabla. Emery saknade tyvärr både spelidé och möjlighet att kommunicera med spelarna. Ingen fattade vad han ville. Inte han själv heller. 

Bild för Jonas S

Jag tycker nästan Emery är lite generös här. Dålig attityd är en underdrift om man ser till hur våra spelare betett sig senaste säsongerna. Det var ju samma sak mot slutet under Arsene.

Arsene körde med sin snällare stil vilket inte fungerade. Emery körde hårt mot hårt (ett tag) vilket inte heller fungerade. Vi får helt enkelt hoppas att Arteta lyckas bättre med divorna.

(och det var inte direkt någon spartansk krigarmentalitet under Friddie heller)

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Sral

Emery har inte fel i vad han säger, nej, men att påstå att han stoppade en nedåtspiral...avslutet på förra säsongen, EL-finalen och delen av den här säsongen var ju knappast så att man tänkte på att han stoppade en nedåtgående spiral. Tror mest att Emery vill göra sig relevant för kommande jobb, så att han inte har ett misslyckande på sitt CV. 

Bild för Ola Svärd

Klart det ligger en del i det han säger. De fyra han nämner är tunga namn. Ta motsvarande fyra från andra sk toppklubbar så lär det märkas. Kollapsen sista 7-8 förra säsongen svider ännu och kostar oerhört. Han har stort ansvar här helt klart men samtidigt rätt väntat efter AWs långa sejour. Att han inte lyckades få ordning på defensiven är för mig det mest märkliga. 

"I will sign every contract Arsenal put in front of me without reading it.”

Bild för Andreas Näsström
Jonas S wrote:

Jag tycker nästan Emery är lite generös här. Dålig attityd är en underdrift om man ser till hur våra spelare betett sig senaste säsongerna. Det var ju samma sak mot slutet under Arsene.

Arsene körde med sin snällare stil vilket inte fungerade. Emery körde hårt mot hårt (ett tag) vilket inte heller fungerade. Vi får helt enkelt hoppas att Arteta lyckas bättre med divorna.

(och det var inte direkt någon spartansk krigarmentalitet under Friddie heller)

Här hoppas jag att Arteta erbjuder en annan väg än sina båda föregångare - han verkar jobba hårt för att få med sig spelarna, att vara tydlig med vad han förväntar sig och genom hårt jobb nå sina mål. De som är med på det kommer få spela och de som inte gör jobbet får stå åt sidan. Tydliga kravbilder och att enas i jobb är melodin framåt när dessa båda stilar misslyckats 

Bild för Sral
Ola Svärd wrote:

Klart det ligger en del i det han säger. De fyra han nämner är tunga namn. Ta motsvarande fyra från andra sk toppklubbar så lär det märkas. Kollapsen sista 7-8 förra säsongen svider ännu och kostar oerhört. Han har stort ansvar här helt klart men samtidigt rätt väntat efter AWs långa sejour. Att han inte lyckades få ordning på defensiven är för mig det mest märkliga. 

Ja, men varför lämnade de, då? Visst, Cech avslutade sin karriär men Emery sades ha en del i varför man inte förlängde kontraktet för Ramsey, Koscielny var missnöjd med matchningen och Monreal hade man ju kunnat behålla. Spelarna trivdes inte under Emery, det är ju tydligt och uppenbart. 

Defensiven, ja. Den blev ju *ännu* sämre under Emery, så många skott och chanser vi släppte till var så galet mycket att vi med lite mindre tur hade gjort en sämre säsong den görra och haft ännu färr poäng den här. Kolla på Watford-matchen för att ta ett exempel, den hade vi lika väl kunnat förlora. 

Bild för Jonas S
Ola Svärd wrote:

Klart det ligger en del i det han säger. De fyra han nämner är tunga namn. Ta motsvarande fyra från andra sk toppklubbar så lär det märkas. Kollapsen sista 7-8 förra säsongen svider ännu och kostar oerhört. Han har stort ansvar här helt klart men samtidigt rätt väntat efter AWs långa sejour. Att han inte lyckades få ordning på defensiven är för mig det mest märkliga. 

Många viktiga spelare lämnade, spelarna som värvades in som ersättare har ofta varit klart sämre. Det största problemet som jag ser det under senare år har varit dålig attityd bland spelare, väldigt många dåliga värvningar speciellt senaste två åren, i kombination med tränare som inte kunnat hantera problemen fullt ut. Det gäller både Wenger och Emery. Arteta har inte utsatts för den problembilden än. Men det kommer när han snart tvingars bänka stjärnspelare osv.

Och klubben har dessutom inte agerat kraftfullt nog gällande tränarfrågan. Wenger satt kvar långt efter vad som var rimligt, Emery borde nog ha fått lämna efter slutet av förra säsongen, Arteta togs in i helt fel läge han också. Det mesta har varit kaos.

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Fredde

Fast Emery hade väll en stor del i att Ramsey lämnade? Ramsey borde varit gjuten som lagkapten idag.

Behandlingen av Özil där han petade honom en lååååång period för att sen vara bästa kompis med honom var även det anmärkningsvärt. Att supportrarna sjöng efter Özil var snarare att hån mot Emery och hans metoder än att man saknade Özil, det var så jag såg på det.
Att man inte kunde säga det rakt ut i offentligheten att man ville att Özil skulle lämna tyckte jag också var oerhört svagt ledarskap från Emery. Han kunde åtminstånde bara skylla ifrån sig och säga att "den sportsliga ledningen vill frigöra löneutrymme och vill därmed att Özil lämnar klubben. Så han kommer tyvärr inte spela mer för oss.". Men nu kändes det som ett taktiskt beslut från match till match att inte spela honom när spelet uppenbart fungerade bättre med honom än utan.

Att Cech lämnade tycker jag enbart vi blev starkare utav, han var slut när han kom och han var ännu mer slut när han lämnade vilket var 2-3 år försent.

Har man en spelare med Koscielnys problem så får man kanske ta ett snack med läkarteamet och spelaren och sen lägga upp en plan där man kommer fram till att spelaren får nöja sig med att spela en match i veckan oavsett vilka matcher det än är och sen hålla sig till det. Oavsett så var det dags att sälja av, det är inte hållbart.

Monreal finns inget att orda om, han behövde växlas ut ifall vi inte utmanar om titlar här och nu och han är en del av det.

You win some, you draw some

Bild för Goonerswe

Som jag har förstått det så var Emery den enda anledningen till att Ramsey lämnade då han gjorde klart för ledningen (som hade ett nytt kontrakt klappat och klart för Rambo) att han inte ingick i Emerys planer.

Bild för George Adams

Sant, och uppenbart!

Reclaim the game! Give us our Arsenal back..

Bild för Olle Leino

Wow. Ramsey hade varit pjäsen vi behövt. Stämmer det borde vi ge Emery en spark där bak. Så är det med chefer, de fattar sina beslut..