Medlemmar: 8914 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Arsenal jagar Neves - Roma Xhaka.

Neves till Arsenal - Xhaka till Roma?

tis 8 jun 2021 kl 11:04

Roma vill göra klart köpet av Granit Xhaka innan EM. Arsenal hoppas kunna värva Ruben Neves från Wolves.

Silly season rullar vidare. Dagens hetaste så här långt är att Roma vill göra klart värvningen av Granit Xhaka innan EM startar. Den schweiziske mittfältaren är klubbens huvudspår och priovärvning den här sommaren.
En lösning är nära.
Xhaka sägs vara överens med Roma om de personliga detaljerna.
Nu ska bara klubbarna bli ense om prislappen. Enligt engelsk media har Roma erbjudit £15 miljoner. Arsenal ska vilja ha närmare 20 för att släppa mittfältaren som har två år kvar på sitt kontrakt.

Vid sidan av detta jagar Arsenal ersättare. En som verkar stå högt på listan är Wolves Ruben Neves. Midlandsklubben ska vilja ha £40 miljoner för att släppa portugisen som har flera års Premier League-erfarenhet. Neves har gjort 176 matcher för Wolves, 109 av dem i PL. Klubbens ska vara öppna för en försäljning för att få in pengar till andra värvningar.