Medlemmar: 4874 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Tung kväll igår för Ödegaard och Norge som missar VM.

Sammanfattning av landskamperna

ons 17 nov 2021 kl 13:01

Höstens sista landslagsuppehåll är över. Vi kollar läget och sammanfattar hur det gått för våra spelare som varit på turné.

Ett par Arsenalspelare och deras länder kunde den senaste veckan spela till sig VM-biljetter. Mest uppmärksamhet fick så klart England som via 5-0 mot Albanien och 10-0 mot San Marino vann grupp I.
Så här har det gått för våra spelare som spelat landslagsfotboll senaste veckan:

Martin Ödegaard - Norge

Norrmännen hade inför de två avslutande matcherna chansen att vinna sin kvalgrupp. Men som bilden säger så förstår ni att så inte blev fallet. Allt slutade så illa för Ödegaard & co att man till och med missar VM helt. Först blev det bara 0-0 hemma på Ullevål mot Lettland och igår kväll 0-2 i Rotterdam mot Nederländerna. Detta innebar att norrmännen bara blev trea i sin grupp efter Nederländerna och Turkiet. Ödegaard spelade 90 minuter i båda matcherna och var kapten.

Bukayo Saka, Aaron Ramsdale och Emile Smith Rowe - England

15-0 på två matcher och säkrad VM-biljett för The Three Lions som haft en bra kvalvecka. Emile Smith Rowe fick göra sin landslagsdebut på Wembley förra veckan när han hoppade in sista kvarten mot Albanien. Alla tre Arsenalspelarna lirade sen från start mot San Marino. Det blev Aaron Ramsdales debut. Han höll nollan och både Saka och ESR nätade när England vann med förkrossande 10-0.

Takehiro Tomiyasu - Japan

Högerbacken har lirat båda Japans matcher - som båda slutat med 1-0-segrar. Först mot Vietnam förra veckan och sedan mot Oman igår. Japan ligger tvåa i sin kvalgrupp efter Australien som har sex raka segrar.

Nicolas Pepe - Elfenbenskusten

Två inhopp har det blivit för Nicolas Pepe. Först 20 minuter förra veckan mot Moçambique, en match Elfenbenskusten vann med 3-0. Igår kväll, när man föll med 0-1 mot Kamerun, fick Arsenalyttern lira 21 minuter. Gårdagens torsk innebär att Elfenbenskusten missar nästa års VM. Kamerun tar play off-platsen från den gruppen.

Kieran Tierney - Skottland

Skottarna knep kvalplatsen bakom Danmark i grupp F. Den senaste veckan slog Kieran Tierneys gäng både Moldavien och Danmark. 2-0 blev det i båda matcherna och Arsenalvänsterbacken lirade båda matcherna.

Pierre-Emerick Aubameyang - Gabon

Arsenalstrikern blev segerskytt i mötet med Libyen förra veckan när han satte en straff i den andra halvleken. När Gabon skulle möta Egypten borta i den sista gruppspelsmatchen fanns inte Auba med. När laget kom till Alexandria reste Auba till London på en chartrad kärra och det är lite oklart än om detta berodde på om han bara skulle vila eller om han blivit skadad. Gissar med mer info, om det finns någon relevant, kommer när Mikel Arteta håller sin presskonferens inför Liverpoolmatchen. Gabon föll dock med 1-2 mot Egypten. Det stod redan innan matchen klart att man skulle missa nästa års VM.

Mohamed Elneny - Egypten

Elneny blev målskytt i bortamötet med Angola, en match som slutade 2-2. Laget var inför den sista omgången redan klar gruppetta och då vilade Arsenalmittfältaren.

Matteo Guendouzi - Frankrike

Den utlånade mittfältaren fick igår kväll göra sin A-landslagsdebut för Les Blues som vann med 2-0 på Olympiastadion i Helsingfors. Guendouzi hoppade in med 23 minuter kvar att spela.

Sead Kolasinac - Bosnien och Hercegovina

Vänsterbacken tvingades kliva av redan efter 39 minuter i lördags mot Finland efter en ful tackling av Jukka Raitala. Finnen blev utvisad och Kolasinac ankelskadad. I avslutningsmatchen mot Ukraina fanns Kolasinac inte med.

Gabriel, Bernd Leno, Albert Sambi Lokonga och Lucas Torreira

Det blev inget landslagsspel för Gabriel som för första gången var med i det brasilianska A-landslaget. Brassarna slog Colombia med 1-0 och lirade 0-0 mot Argentina.
Inte heller Bernd Leno fick någon speltid i Tyskland som vann sina två avslutande matcher (9-0 mot Lichtenstein och 4-1 mot Armenien).
Samma visa för Albert Sambi Lokonga som satt på den belgiska bänken både mot Estland och Wales. Belgarna är VM-klara.
Lucas Torreira spelade dock båda matcherna för Uruguay som först torskade mot Argentina och sedan mot Bolivia.

U21-spelarna

Nuno Tavares och Folarin Balogun har spelat U21 med Portugal respektive England. Tavares lirade 90 minuter mot Cypern (seger 1-0) och sedan 72 minuter mot samma motstånd (seger 6-0). Balogun blev målskytt mot Tjeckien (seger 3-1), men fick sedan kliva av skadad i den första halvleken mot Georgien (förlust 2-3).