Medlemmar: 6154 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Nu blir det A-laget på riktigt för Willock.

Willock flyttas upp i A-truppen

mån 8 jul 2019 kl 14:56

Han har redan gjort 17 A-lagsmatcher. Nu flyttas Joe Willock upp i A-lagstruppen på riktigt.

19-årige Joe Willock har flyttats upp i Arsenals A-lagstrupp - det rapporterar Jorge Bird om på sin hemsida idag.
Willock har redan gjort 17 A-lagsmatcher för klubben och hoppade i våras in i Europa League-finalen mot Chelsea.
Han har dessutom fått ett nytt tröjnummer - 28.

Willock blir den förste ynglingen att flyttas upp i A-laget sedan Ainsley Maitland-Niles för två år sedan.
Bird rapporterar också på sin hemsida att Henrikh Mkhitaryan är åter i träning och att Tyreece John-Jules, som gjorde två mål i lördags mot Boreham Wood, tränade med A-laget idag

Kommentarer

Bild för Andreas Näsström

Bra med grabbarna Willock och Eddie. Vad tror vi händer med Smith Rowe då, hoppas på bättre lycka med utlåning eller försöka ta en plats? 

Bild för Ulf Henningsson

Helt rätt att han flyttas upp. Har impat på mig när han har spelat. 

Bild för Jonas S
Andreas Näsström wrote:

Bra med grabbarna Willock och Eddie. Vad tror vi händer med Smith Rowe då, hoppas på bättre lycka med utlåning eller försöka ta en plats?

Jag skulle nog nästan låta hela trion stanna till jul. I alla fall Willock och Smith Rowe. Ge dom rejält med speltid i EL och Ligacupen. Sedan får man väl se.

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Elias

Helt fel ska matchas mer i premier league inte bara i kalle anka cupen och i europa spelet där kommer ljungbergs roll in att hjälpa dom in i A laget, han vet vad som krävs på den absoluta toppen och han känner ungtupparna väl, det är därför dom har plockat upp honom som assisterande. 

Bild för Jonas S
Elias wrote:

Helt fel ska matchas mer i premier league inte bara i kalle anka cupen och i europa spelet där kommer ljungbergs roll in att hjälpa dom in i A laget, han vet vad som krävs på den absoluta toppen och han känner ungtupparna väl, det är därför dom har plockat upp honom som assisterande. 

Willock och Smith Rowe tror jag nog kan få speltid i PL. Eddie känns tveksamt.

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Fredde
Elias wrote:

Helt fel ska matchas mer i premier league inte bara i kalle anka cupen och i europa spelet där kommer ljungbergs roll in att hjälpa dom in i A laget, han vet vad som krävs på den absoluta toppen och han känner ungtupparna väl, det är därför dom har plockat upp honom som assisterande. 

Ja klart de ska ha samma möjligheter att konkurera om platser som alla andra. Men de måste börja någonstans, om de presterar i EL, LC och på träningar så finns det ingenting som säger att de inte kommer få mer och mer minuter i PL. Det känns rimligt på förhand att utgå ifrån att de unga spelarna och de tydliga reserverna kommer spela EL och ligacupen när vi har en fullt frisk trupp. Och känslan är att truppen kommer att bantas, att vi kommer satsa på en väldigt stark startelva och 3-4 bra backuper. Tror nog Emery/klubben vill göra sig av med Kos, Mustafi, Monreal, Chambers, Jenko, Elneny, Miki och Özil. Även om några ersättare kommer att komma in så kommer inte alla att ersättas, vilket innebär att ungdomarna får ett stort ansvar även i PL.

Willock, Smith-Rowe och Nelson kommer troligtvis få bra med speltid även i PL.

You win some, you draw some

Bild för Elias

Monreal har förlängt, kos kommer sitta kvar sitt kontrakt ut, truppen måste bantas helt klart, den 8 augusti vet vi mer, dock så har arsenal historiskt sätt varit dåliga på att släppa fram ungtupparna, europa league är inte tillräckligt bra, kalle anka cupen är sjukt dålig, dom unga måste få speltid mer i premier helt annat tempo och mer fysiskt, det är där dom måste få utvecklas, bara fegt av Unai, sen kanske man inte behöver spela dom direkt i liga starten men mer minuter måste dom få annars kan man ju skrota ungdomsverksamheten. Viktigt att dom som tar chansen, vi spelar med medelmåttor som är helt värdelösa, varför testar inte Unai dom yngre istället? kolla ajax finns massor av klubbar som släpper fram sina ungdomar mer och kastar in dom i hetluften Sen är ju rutin och balansen i laget viktigt givitvis.

https://arseblog.news/2019/01/jonker-youngsters-should-avoid-english-aca...

 

https://arseblog.news/2014/10/jonker-arsenal-scouting-must-be-restructur...

Bild för Jepson

Smith-Rowe, Willock och Nketiah är alla offensiva spelare. betydligt lättare att låte dem spela i PL än om det varit defensiva spelare som behöver mer fysik och pondus för att inte bli överkörda. Framförallt Smith-Rowe och Willock har visat att de är orädda för äldre mer rutinerade motståndare. Nketiah har väl haft lite svårare och känns som att han mentalt försökt för mycket. Han har mer att bevisa för mig om han ska ha mer speltid i PL. LC kommer han få spela tills vi åker ut. Vilket leder till frågan, är det bättre att gå längre i LC för att kunna matcha ungtupparna, eller ska man som vanligt skita i den och på så sätt ge dem mindre speltid? 

Bild för Elias
Jepson wrote:

Smith-Rowe, Willock och Nketiah är alla offensiva spelare. betydligt lättare att låte dem spela i PL än om det varit defensiva spelare som behöver mer fysik och pondus för att inte bli överkörda. Framförallt Smith-Rowe och Willock har visat att de är orädda för äldre mer rutinerade motståndare. Nketiah har väl haft lite svårare och känns som att han mentalt försökt för mycket. Han har mer att bevisa för mig om han ska ha mer speltid i PL. LC kommer han få spela tills vi åker ut. Vilket leder till frågan, är det bättre att gå längre i LC för att kunna matcha ungtupparna, eller ska man som vanligt skita i den och på så sätt ge dem mindre speltid? 

 

men herregud haha finns väl mer spelare i akademin än dom du nämner.

Bild för Elias

J

Bild för Jepson

Ja Elias, det finns det men nu var dessa på tapeten och dessa jag valde att nämna. 

 

Bild för Jonas S

Oavsett så kan vi inte fylla en halv PL-startelva med akademispelare. Då kommer vi få se Wenger-förluster i stil med 6-0, 8-2, 5-1 osv. Jag tror inte det är riktigt vad vi behöver just nu. Speciellt inte våra ungdomar.

Men i EL tycker jag vi skall gå loss rejält med ungdomarna. Det är ju typ det enda positiva med EL. Att det till början är en låg nivå som passar unga spelare man vill fostra in i truppen.

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Elias
Jonas S wrote:

Oavsett så kan vi inte fylla en halv PL-startelva med akademispelare. Då kommer vi få se Wenger-förluster i stil med 6-0, 8-2, 5-1 osv. Jag tror inte det är riktigt vad vi behöver just nu. Speciellt inte våra ungdomar.

Men i EL tycker jag vi skall gå loss rejält med ungdomarna. Det är ju typ det enda positiva med EL. Att det till början är en låg nivå som passar unga spelare man vill fostra in i truppen.

 

men vem fan snackar om att köra 11 juniorer på plan, kan väl vem som helst fatta, utan artikeln som jag hänvisar till och också berör att det räcker ej med europa league och kalle anka cupen dom måste matchas mer i premier league hur fan ska dom annars utvecklas, dom kan ju inte lånas ut hela tiden, läs bägge artiklarna. Fostras haha idag har vi unga spelare som är runt 19-20 som knappt fått starta i premier, däremot håller jag med att dom som är 15-17 ska mjukspelas in i kalle anka cupen och givitvis dom som är talangfullast och kan göra skillnad i matcher få spela mer i europa league och premier league, kolla wilshere ett exempel han var 16 när han debuterade i A laget iwobi 17 mm. vi har ju massor av talangfulla spelare men som aldrig riktigt får chansen, om man misslyckas som ungdomsproffs gång på gång då är det inget Arsenal och Unai kan göra men det räcker inte bara att debutera, Jag hoppas ialla fall att vi får se mer ungdomar i premier league och dom lyckas och tar chansen att tillföra något där har ljungberg en stor roll som klubb legend.

 

https://www.transfermarkt.com/fc-arsenal-u18/startseite/verein/5679

 

 

Bild för Jonas S
Elias wrote:
Jonas S wrote:

Oavsett så kan vi inte fylla en halv PL-startelva med akademispelare. Då kommer vi få se Wenger-förluster i stil med 6-0, 8-2, 5-1 osv. Jag tror inte det är riktigt vad vi behöver just nu. Speciellt inte våra ungdomar.

Men i EL tycker jag vi skall gå loss rejält med ungdomarna. Det är ju typ det enda positiva med EL. Att det till början är en låg nivå som passar unga spelare man vill fostra in i truppen.

men vem fan snackar om att köra 11 juniorer på plan, kan väl vem som helst fatta, utan artikeln som jag hänvisar till och också berör att det räcker ej med europa league och kalle anka cupen dom måste matchas mer i premier league hur fan ska dom annars utvecklas, dom kan ju inte lånas ut hela tiden, läs bägge artiklarna. 

Jag kommenterade ingenting angående några jäkla artiklar.

 

twitter.com/StockholmGooner

Bild för Fredde

Det största steget för dom att ta är att klara av det fysiska och psykiska spelet. Bollbegåvning borde de ha så det räcker och blir över. Att spela LC och EL är givande, så de får känna på ogästvänliga bortamatcher, dåliga domare och ett mer fysiskt spel än de är vana vid.

Edit: PL är ett stort steg att ta direkt från u-23 serierna. Att då börja med LC och EL-gruppspel innan man kliver på PL är kanske smart. Av den anledningen Saliba blir kvar i ST Etienne ett år, bra drag av Saliba själv måste jag säga. 

You win some, you draw some