Medlemmar: 6872 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Mikel Arteta är nöjd med sina nyförvärv.

Arteta om Mosquera, Gyökeres och Calafiori

sön 27 jul 2025 kl 17:43

Obesegrade i Singapore. Men på presskonferensen handlade det mest om spelarna som inte var på planen.

Arsenal slog Newcastle med 3–2 i Singapore, men i presskonferensen efter matchen handlade det mesta om spelare som inte spelade. Mikel Arteta kommenterade läget för Cristhian Mosquera, Viktor Gyökeres och Riccardo Calafiori efter matchen.

Mosquera som värvades tidigare i sommar saknades helt från dagens matchtrupp.

- Ja, han behöver förbättra sin fitness igen. Han spelade med U-21, sen tränade han inte riktigt med Valencia, sen var det hela värvningsprocessen som förlängdes lite och det är lite tufft, säger Arteta.

- Det är mycket information för honom, vi ställer stora fysiska krav på honom så vi behöver hantera honom lågnsamt.

Viktor Gyökeres var på plats - men fick se matchen från läktaren. Svensken är ännu inte redo för spel.

- Jag tror inte att han har haft en enda träningssession med laget sedan sista matchen med Sporting när de vann ligan, säger Arteta.

- Vi kommer undersöka honom imorgon, han har gjort alla läkarkontroller, allt ser bra ut, men det är viktigt att han kommer upp i rätt fitness-nivå. Vi kommer inte hålla tillbaka honom, vi vill ha med honom så fort som möjligt, men vi behöver undersöka och det får läkarteamet göra.

En som dock spelade var Riccardo Calafiori. Italienaren har under försäsongen fått spela som mittback bredvid William Saliba i Gabriels frånvaro. Men försvararen tvingades av planen i andra halvlek på grund av en känning.

- Ja, han sa att han kände en liten vridning, jag vet inte hur stor den är, förhoppningsvis är det inget, säger Arteta.