
Foto: Bildbyrån
Är Leandro Trossard på väg till Turkiet?
Besiktas lägger bud på Trossard
Besiktas sägs jaga Leandro Trossard. Enligt turkiska uppgifter ska Istanbulklubben lagt bud på belgaren - som nyligen förlängde kontraktet med klubben.
Det är den turkiska sajten Sözcü Spor som idag rapporterar att Besiktas lagt ett bud på Leandro Trossard på 20 miljoner Euro. Det turkiska transferfönstret stänger först nästa fredag - så en försäljning är fullt möjlig.
Arsenal ska dock ännu inte svarat på budet.
Men man förväntas göra det inom kort.
Trossard, som kom till Arsenal från Brighton & Hove Albion i januari 2023, var en spelare som under sommaren omgärdades med flyttrykten. Men han blev kvar. Och skrev ett nytt kontrakt. Inte ett längre, men ett med bättre lön.
När klubben värvat flera ytterspelare under sommaren så har 30-åringen fått betydligt mindre speltid. Bara ett inhopp har det blivit så här långt under säsongsöppningen.
Det kom i hemmapremiären mot Leeds United när han ersatte den skadade Bukayo Saka.

