Medlemmar: 7292 st.
Visa menyn

Spara till helgen!

peripetie
mån 27 sep 2010 kl 00:00

Almunia har lämnats kvar i London för vad som sägs vara en armbågsskada. Visst, och jultomten har precis siktats utanför Lund. Varje gång som Almunia gör väldigt uppseendeväckande tabbar så drabbas han av skada. Denna skada ska han ha fått efter straffräddningen, vilket innebär att han skulle ha spelat mer än halva matchen med en skada som inte tillåter att han åker med till Serbien. Det är trams och så genomskinligt att det blir pinsamt.

Diaby åker inte heller med laget ner och det är en brutal petning av en av de värre spelarna i lördags. Jag tycker nog att det är bra att markera var nivån ligger för att få spela och om Diaby tror han ska få kunna komma undan med sin prestation så är han nu lurad. Bra Wenger, nu ska du bara fortsätta på denna vägen.

Ingen kommer att klandra Arsenal särskilt hårt om vi inte vinner imorgon, men rubrikerna vid förlust på söndag kommer att vara desto mindre förlåtande. Därför är det på sin plats att Wenger spelar ett trupplag imorgon kväll. Ett lag som har chansen att vinna, ett lag utan press och ett lag som inte bär all skuld från i lördags inom sig. Jag skulle föredra om flera av de senast använda spelarna bänkades och lämnade plats för andra, kanske lite hungrigare spelare som kan visa att de vill ta en plats på söndag.

Jag förslår följande utifrån den trupp som är uttagen:

Fabianski

Eboue Djorou Squillaci Clichy

Wilshere Denilson Rosicky

Nasri Vela Lansbury

Det ger oss de verktyg vi behöver för att vinna matchen, och framförallt bakåt får Djorou och Fabianski en chans att visa upp sig. Lansbury ser lovande ut och Vela har sett het ut i inledningen på säsongen. Nasri fick godkänt med sina två mål senast och ska naturligtvis få chans att rida på den vågen.

Matchen mot Chelsea bör vara det som är fokus nummer ett för Wenger även om det alltid heter att vi ska ta en match i taget. Nu handlar det i mångt och mycket om vi överhuvudtaget ska vara med i ligaracet i år. Jag tror inte vi ser den upphämtningen som skedde ifjol en gång till. Nu gäller det att hänga på från början för det kommer att utkristallisera sig snart vem som har förmågan att kunna vinna ligan. Då krävs ett resultat på Stamford Bridge. En poäng är bra, tre kan vara avgörande.

I reservligan har Arsenal besegrat Blackpool idag med klara 3-0 efter mål av Aneke, Afobe och JET. Skulle vi underprestera å det grövsta så finns det alltså folk underifrån som är villiga att spela. Ingen är helig och får vi se fler uppvisningar a la matchen mot WBA så hoppas jag att Wenger inte tvekar med yxan.