Medlemmar: 8838 st.
Visa menyn

Same old, same old

peripetie – lör 30 jul 2011 kl 21:20

Emirates Cup är igång och detta två-dagarsjippo fick se New York besegra PSG och Arsenal kryssa mot Boca Juniors. Ett resultat som kanske inte är katastrofalt men som tyvärr blottar samma gamla problem igen och igen.

Vårt försvar har ingenting lärt. Idag kan vi peka ut två tydliga syndabockar i Squillaci och Djourou, men hade det inte varit dem så hade det varit någon annan. Det sitter nämligen i huvudet. Arsenal ledde komfortabelt med 2-0, det fanns ingenting som tydde på att Boca skulle göra något mål, dels hade de knappt bollen och dels försökte de knappt anfalla.

När Squillaci tafflar med bollen så gör han det därför att han tycker att allt är lugnt, han behöver inte tänka så mycket på passningen, han slarvar helt enkelt. Det går knappt an i en träningsturnering och det går absolut inte när vi snackar poäng i ligan.

Djourou var helt okej idag och det var tydligt att han passade bättre ihop med Kos än med Squillaci och det är väl inga frågor på det. Han har också koll på läget tror vi, men när han ska göra den avgörande rensningen så missar han helt och eftersom Mannone är ute och flaxar så kan sydamerikanerna kvittera. Jämna plågor.

Det är väl själve f-n att det inte blir bättre. När Arsenal gör två lysande mål och har ledningen med två bollar så ska matchen egentligen bara spelas av, man tar inga risker, man springer inte upp i anfall i onödan och man viker inte en tum. Efter Ramseys fantastiskt snygga mål direkt i andra halvlek så skapar vi i princip inget mer, vilket är okej om man vinner komfortabelt utan att ta ut sig.

Arsenal gör inget på det lätta sättet, det har vi lärt oss nu, men det måste väl vara någon måtta på eländet. Squillace ska helst aldrig spela en minut till i vår tröja, problemet är att vi inte blir av med honom, han är i det närmaste fast anställd.

Vi spelade väldigt bra i första halvlek där vi också hade en riktigt bra startelva på plan och kan nyinköpte Gervinho konservera sin form så blir han väldigt nyttig. Traore vill jag lyfta fram idag, han har fått så mycket skäll men skötte sig bättre än förväntat i mina ögon. Van Persie gör mål som vanligt, är han frisk så vinner han skytteligan.

Fabregas satt på läktaren och mös. Wenger uppmanar både honom och Nasri att visa engagemang och lojalitet till klubben. Jag tror dock att allt det här handlar om en ratad partners sista vädjanden om att allt kan bli bra igen. Minst en av dem är förlorad den här sommaren och det gäller för Arsenal att jobba så hårt det bara är möjligt på att hitta en ersättare och då bör man helst inte hålla i pengarna alltför hårt. Jag begär inga fantasivärvningar a la £25m och faktum är att om vi köper någon innan vi säljer av Fabregas så kommer inte priset att vara inflaterat av att säljarna vet att vi har pengar.

Match imorgon igen och det ska bli kul att få se Henry på Emirates igen. Han behöver ju inte göra mål dock.

Läs mer

Smått och gott

peripetie – ons 27 jul 2011 kl 21:12

Tiden den bara springer iväg, Fabregas är fortfarande "skadad" och har alltså inte deltagit på reguljär träning och Barcelonas representanter är ryktesvis i London och förhandlar om en övergång. Som vanligt vet vi egentligen ingenting med säkerhet och det ena kan vara lika sant som det andra. En sanning är dock att all vill veta hur det går. Det är ju oerhört väsentligt att vi vet förutsättningarna innan säsongen sätter igång på allvar.

En eventuell försäljning bör ju vara avklarad innan ligapremiären och allra senast till Champions League-kvalet. Det finns ingen trovärdighet i att han fortfarande skulle vara skadad  då och att utelämna honom ur truppen av något annat skäl är bara löjligt.

För någon dag sedan basunerade rubrikerna ut att Juan Mata inte var till salu till något pris och idag är han i princip klar för Arsenal. Ingenting är vad vi tror att det är och allt ska tas med grävskopor av salt. Ändå kittlar det att vi kopplas ihop med fler nyförvärv. Men vem ska Mata ersätta, för inte köps han in ovanpå resten av truppen?

Walcott är skadad. Det är för mycket att säga att skadehelvetet har brutit ut, men nog är det trist. Att sedan Conor Henderson också är skadad är inget att gråta över, den som ville se honom från start mot Newcastle är lätträknade. Det är skillnad på avbräck och avbräck.

Denilson sade i en intervju att han längtade hem till London och att få spela i Arsenal igen. Jag som hade hoppats att Wenger klargjort för honom att det var en enkel biljett han fick.

I helgen börjar Arsenals försäsongsfas 2 enligt Wenger. 2 matcher på två dagar innebär att vi kommer att få se massor av rotation och kanske inte få särskilt många besked. Emirates Cup är kanske mer underhållning och jippo än någonting annat. Det betyder att matchen mot Benfica helgen efter är matchen då allt ska klaffa. Fan tro´t.

Läs mer

Bort med dödkött, in med vadå?

peripetie – mån 25 jul 2011 kl 21:18

Matchen mot Köln är överstökad och hur den var har jag ingen aning om då ett ettårskalas och grillkväll stod i vägen. Så är det ibland och för mig väldigt sällan, men träningsmatcher kan man få lov att skippa tycker jag utan att kallas deltidare.

Därför har jag ingen aning om Gervinho kommer att bli en frälsare, om Carl Jenkinson kommer att suga elefant eller om Chamakh ska skickas så långt ifrån startelvan som möjligt. Jag har sett målen och de är väl bra, kliniskt utförda såväl Gervinhos som Jenkinsons.

Det blev i alla fall en seger även om det spelmässigt enligt rapporterna såg sådär ut i försvaret. Precis som Kicken skriver i sin blogg så är det inte utan att man bävar för säsongen där ett lag som har så stora problem med Kölns försvar ska möta Chelsea, Man C och Man U och ändå ha ambitioner om en ligatitel.

Wenger har ju mot alla odds ändå gått ut i media och sagt att han letar efter en försvarare. Vilken skön signal att sända till Squillaci och vilken otrolig sänkning av Bartley som lär bli såld ganska omgående. Inte bara han förresten, det ser ut som att vi säljer av allt dödkött vi har överhuvudtaget.

Spelare som vi hoppats och trott på ska nu avyttras till mindre klubbar då allt hopp om deras förträfflighet nu verkar ute. Både Lansbury och JET verkar lämna tillsammans med Eboue, Denilson, Almunia och Bendtner och det får en att undra hur det kommer att se ut med bredden i truppen?

Kan det vara så att vi har funnit lösningen på våra ständiga skadeproblem och därmed slipper använda oss av de riktigt dåliga truppspelarna? Kan det vara så att vi har motsvarande antal nyförvär på ingående? Kan det vara så att vi har fyllt truppen så pass och att de som åker ut helt enkelt är överåriga och inte har den klass som krävs? Arsene knows. Lite trist är det i alla fall att inte någon av de spelare som vi önskat skulle ta sig fram verkligen gjorde det.

Fabregassagan tar aldrig slut och mer eller mindre alla rykten nu handlar om att Arsenal och Barcelona ligger i förhandlingar om en försäljning. Det är inte helt otroligt, men jag måste säga att jag blir förbannad om en försäljning av Spanjoren inte innebär att Nasri skriver på nytt kontrakt. Låt vara att drömmen är att Wilshere och Ramsey tar över som de två offensiva krafterna på mitten, men ingen av dem kommer att gå skadefria och vi vet att kreativiteten saknades enormt många gånger utan Cesc. Nasri måste skriva på ett nytt kontrakt om vi säljer Fabregas. Jag förväntar mig inte att någon ansvarig i London läser denna bloggen, men nog för att de borde.

Inte ens tre veckor kvar till ligapremiären och tioårsfesten. Satsa alla pengar ni tänkte lägga på festen på 1x så ska ni nog kunna gå med lite vinst också. Arsenal Swedens stora fester bjuder väldigt sällan på segrar. Glädjedödare, jag?

Man får helt enkelt njuta av buffén, Away boyz och att jag är där. Du ska väl också dit?

Läs mer

Ersätter vi bara inom truppen?

peripetie – tor 21 jul 2011 kl 23:00

Har man inga pengar så kan man inte köpa något och även om det i en del fall går att handla på kredit så känns det inte som om man vill ta en kreditupplysning på Barcelona. Det måste ju vara där skon klämmer. Allt snack om att de inte värderar Cesc högre har ju sin grund i att de saknar £40m+ till att göra affär med Arsenal.

Då borde saken vara klar, men istället agerar de som bortskämda ungar och tjatar och tjatar i hopp om att Wenger ska ge efter och säga "okej då".

Truppen till Köln är ivägskickad och Fabregas är fortfarande hemma i London på grund av skada. Vi vet ju ännu inte om det snacket är fejk eller ej så vi kan bara hålla tummarna för att han stannar.

Jag är precis som jag sagt tidigare i sommar oroad över bristen på aktivitet på transfermarknaden. Vi brukar väl i och för sig inte vara snabbast ut ur startblocken, men vi är alldeles strax framme vid premiären och helst ska alla affärer vara klara då.

Hittills har vi skaffat en ytter/anfallare och en högerback. Ingen av dem tros gå direkt in i startelvan och då undrar förstås alla som såg Arsenal spela förra säsongen hur vi ska kunna bli bättre. Vi vet att vi har en bra högstanivå, men vi kan ju inte chansa på att vi går skadefria och sedan stå med skägget i brevlådan över att vi behöver ta in folk från U-18.

Försvinner Almunia, Bendtner, Denilson, Clichy så måste vi ju ersätta dessa herrar med någon annan. Gervinho för Bendtner, Jenkinson för Clichy (typ) och så tänker Wenger att vi har Mannone tillbaka från lån och Frimpong är bättre än Denilson. Lika stor trupp, men inte riktigt den kvalitetshöjning vi hade hoppats på.

Det vill till att Ramsey blir en sån tillgång som vi hoppas, att Vermaelen ensam kan få ordning på och leda försvaret till stordåd, att van Persie håller sig hel. Ovanpå detta förutsätts det att Nasri och/eller Fabregas stannar för hur och med vad ska vi kunna ersätta de spelarna inom truppen eller räknar Wenger kallt med att vi kör stenhårt på Ramsey/Wilshere nu med Song som täcker upp?

Jag är oroad precis som många andra Gooners, oroad i onödan egentligen för oavsett vilka gubbar som står på plan den 13 augusti så är jag övertygad om att jag tycker de borde spöa skiten ur Newcastle. Vi är ju av hävd och gammal vana alltid bäst.

Läs mer

Fabregas kan gå, om Nasri stannar

peripetie – tor 21 jul 2011 kl 21:36

Just nu är det nästan ännu mer dödläge än direkt efter säsongen. Ingenting händer och anatgligen beror det på att alla som är involverade i Arsenal FC är uppbundna av träning eller transfers.

Enligt Barcelona är de i full gång med förhandlingar angående Fabregas eftersom Arsenal ska ha gått med på att förhandla. Hur gärna jag än vill att Arsenal ska säga blankt nej till Barca så har jag viss förståelse för om man vill se hur mycket spanjorerna är villiga att betala. Tyvärr tror jag att deras betalningsvilja inte är så hög som vi vill att den ska vara och jag tror dessvärre heller inte att Arsenals uthållighet är så hög som jag vill att den ska vara.

Det betyder att Arsenal inte kommer att vänta ut ett bud på över £45m som borde vara det enda rimliga, utan till och med kan gå med på mellan £35-40m. Det beror naturligtvis på att Fabregas gjort det väldigt tydligt för Arsenal att han skulle vilja lämna för Barcelona. Det blir i längden en ohållbar situation och jag tror nog att Arsenal seriöst överväger att skicka Fabregas söderut. Detta måste i mina ögon vara avhängigt att Nasri stannar för oavsett om vi köper någon annan, exempelvis Mata som det ryktas mycket om, så vill vi ha någon som är inne i spelet och som kan leverera från dag 1.

I övrigt sägs det att Everton tackat nej till ett bud på £10m från Arsenal för Jagielka vilket jag har full förståelse för. Everton blev sjua ifjol och vill så klart bygga vidare på det och att då bli av med sin kanske viktigaste försvarsspelare för den summan vore ett hån. Jag tror vi får höja det med ytterligare £5m för att det ska bli affär. Om han är värd det? Ingen aning, men en mittback måste vi ha och vi kan lika gärna köpa honom. Släng in £15m till och köp Fellaini, han tycker jag om.

Match i övermorgon igen och det ska bli kul att se hur många av de spelare som inte följde med till Asien som får speltid. Det återstår tre veckor till premiären och jag skulle vilja se att vi röde oss framåt. Nästa helg är det Emirates Cup och vi kommer att få se massor av byten och ungdomar eftersom det är två matcher på två dagar. Därför vill jag se den tänkta startelvan mot Köln åtminstone en av halvlekarna för att kunna skönja om vi lärt oss något. Har vi inte det så kan det bli en lång, plågsam säsong.

Läs mer

Blir det en ny mittback?

peripetie – mån 18 jul 2011 kl 21:24

Man kan ju undra var den där nya mittbacken blir av. Man ska inte säga att vi blev lovade en mittback, men Wenger uttryckte klart sin oro över vårt svaga försvar förra säsongen och menade att han skulle göra ett försök att rätta till det. Förvisso har han gjort av med två av de mer instabila delarna i vårt försvar, nämligen Clichy och Denilson. Clichy är en duglig vänsterback men vi vet också hur många gånger vi förbannade att han gick bort sig för ofta och upphävde offsiden för ofta. Denilson vet vi alla hur kass han var när det kom till den defensiva biten.

Problemet är att nu har Wenger bara gjort oss än mer sårbara för skador. Vi behöver alltså jämna ut antalet försvarsspelare i truppen och gärna höja kvalitén samtidigt. En riktigt bra, stor och kraftfull mittback för att genast ta plats bredvid Vermaelen är ju allra högst på önskelistan.

Sen återstår att se om Gibbs håller. Han har potential och klass visar han emellanåt, men än så länge har han inte varit skadefri några längre perioder och jag tycker nog det är dumt att chansa på det. Traoré har gjort sitt i denna klubben enligt mig och borde inte ens varit påtänkt att komma tillbaka. Han får gärna motbevisa mig, men jag är nog inte helt ute och cyklar när jag avfärdar honom som en stabil kugge på vänsterkanten.

Arsenal har garanterat tappat i attraktionskraft bland tilltänkta nyförvärv eftersom vi inte vunnit någon titel på några år. De enda vi med lätthet fortfarande attraherar är de som ser oss som en språngbräda mot större saker och vet att Wenger och Arsenal ger dig chansen att spela a-lagsfotboll i en tidig ålder.

Utan tvekan är det så att Arsenal fört förhandlingar med ett gäng klubbar angående potentiella transfers och fått väldigt många tack, men nej tack. Vi måste vända detta att vi får de värvningar vi vill ha, till de priser vi vill betala. Det kan vara så att det kräver en titel för att ändra på alltihop så bara det är en anledning att satsa fullt ut kommande säsong. Släng ut lite större pengar på en bra, stabil värvning nu.

Vi har tagit hit Gervinho, Carl Jenkinson och troligtvis Joel Campbell, men en rejäl försvarsvärvning hade suttit fint. Slänger vi £15m - £20m på det så kan vi vara nöjda för den här säsongen under förutsättning att Nasri och Fabregas stannar.

Problemet är ju då att vi betalar mer för transfers än vi får in och det får Wenger att se rött. Återstår att se hur det blir.Jag har åtminstone lugnat mig lite sedan Gervinho blev klar. Inte så att jag tror att den värvningen räcker för att vi ska bli mästare, men Wenger har förstått vilka spelare som ska bort och vad som behövs för att vi ska gå framåt. Det blir fler värvningar och det ska oerhört intressant att se vad vi får in.

Jag vet att jag bara för någon dag sen skrev att det inte blir någon mittback. Jag har det precis som er, mitt hopp stiger och sjunker för varje dag. Det är en jävla jojo att vara supporter.

Läs mer

Anmäl dem Wenger!

peripetie – sön 17 jul 2011 kl 21:41

Wenger har hamnat i hetluften på grund av att andra inte kan uppföra sig. Vår elegante väluppfostrade och artikulerade manager har hävdat att Xavi och Mancini gått över gränsen med sina senaste uttalanden. Alla Arsenalsupportrar håller med honom, men Mancini fattar ingenting och Pique tycker att Xavi har full rätt att säga vad han vill om Fabregas.

Varför känns det som att vår klubb är den enda som råkar ut för sådant här? Är det på grund av Wengers tjurighet, att han lyckats föra sin klubb till relativa framgångar med en annan taktik än andra klubbar? Är det någon sorts missunnsamhet mot Wengers recept som ger bra spelare för lite pengar? Fabregas är tydligen Barcelonas egendom och det är enligt spanjorerna inte klokt att vi tvingar honom att spela för Arsenal. Enligt Mancini så är det också bara att hämta Nasri oavsett vad Arsenal har att säga om saken.

Jag blir så förbannat irriterad på deras arrogans. Vi kan visst sälja både Nasri och Fabregas, men det måste ju vara för summor som reflekterar deras kunnande. Vill Mancini punga upp med £27m för Nasri så tycker jag att Arsenal ska ta det såvida inte han redan inofficiellt gått med på att skriva på nytt kontrakt.

I Fabregas fall handlar det om betydligt mer pengar. Kostar Andy Caroll £35m så måste ju Fabregas vara värd åtminstone £50m. Pay up or shut up!

Wenger ska anmäla detta till Fifa så att vi får ett prejudikat. Det ska inte gå att göra spelare desillusionerade utan att ha tagit kontakt med klubben ifråga först. Arsenal har av tradition valt att göra sina affärer i det tysta vilket är helt rätt väg att gå. Hur gärna vi än vill läsa om rykten och spelare som är på väg så är det nog bäst om vi inget vet. Hur skulle vi reagera om vi visste att Cristiano Ronaldos kontrakt till Arsenal stöp på £5000 i veckan? Vi har inte den inblicken i ekonomin att vi med någon säkerhet kan säga att det bara är att köpa, köpa och betala, betala.

Vi har värvat en relativt okänd costarican idag. Kanske. Det kom lite motstridiga uppgifter från Young Guns som säger att Campbells moderklubb fått ett ännu bättre bud från en annan Premier League klubb och att de skulle titta på det. Inget är underskrivet så vi får ta det lilla lugna och avvakta. Det är däremot positivt att veta att vi värvar till utveckling också, med lite flyt hittar vi en diamant i klass med Kolo Touré eller Song.

Bendtner är inte utlånad än, inte Denilson heller. Suck. Vi ville sälja av eländet, inte låna ut, då kommer de bara tillbaka som "nya" värvningar till nästa säsong.

Läs mer

En match att glömma

peripetie – lör 16 jul 2011 kl 21:59

Efter att jag spytt galla över Barcelona och alla deras kumpaners dåliga beteende så har nu Mancini uttalat sig och säger att han tänker värva Nasri innan månaden är slut. Detta har fått Wenger att rasa, vilket han självfallet ska göra. Det oroande är att det raseriet antagligen inte kommer att ha en chans att ebba ut förrän transferfönstret stänger såvida inte Arsenal faller till föga för tjat eller hiskeliga överbud.

Än så länge verkar Wenger dock spela med Nasri och Fabregas tätt intill bröstet. Det vore verkligen skönt att få veta vad som händer i relationen Wenger-Nasri. Tänker Nasri skriva på nytt kontrakt, är han skogstokig över att han inte blir såld eller tycker han det är helt okej att göra ett jobb ett sista år för Wenger och går det bra under säsongen så kan han tänka sig att förlänga, annars går han? Vi vet inget och hålls ovetande av både klubb och spelare vilket är otroligt enerverande.

Det var match idag. Redan där har jag överdrivet kvalitén på tillställningen. Jag minns under förra försäsongen att vi kunde se på spelarna och säga att Vela är kass, Frimpong imponerar och vi spelar kanonbra. Under dessa två matcher vi avverkat är det ingen som utmärker sig. Jo Vela, han gör nämligen mål.

I övrigt lunkar alla på som om den förra säsongen aldrig tog slut. Vi gör allt för att undvika skador, vilket i grunden är bra, men engagemanget och revanschlustan syns inte. Den kommer kanske ju närmare säsongen vi kommer. De sparas sig förstås till Arsenal Swedens tioårsfest. Jag ser fram emot en Wilshere som tuggar fradga och en Vermaelen beväpnad till tänderna med adrenalin och en van Persie som gör mål på allt.

Tillbaka till matchen som var ett sömnpiller av stora mått. Första halvlek var bedrövlig och jag tror inte vi hade ett skott på mål före målet. Starkt av Vela att leka Jeffers där och bara peta in den. Andra halvlek byttes hela laget ut och den upplagan gjorde ett betydligt bättre jobb, dock utan att få in bollen. Det var en träningsmatch, men på något vis tycker jag ändå att vi ska kunna vinna mot ett kinesiskt lag, vilka spelare vi än ställer på banan.

Inga nya värvningar i sikte, det har nämligen blivit heldött på ryktesfronten vilket kanske är bra. Det betyder att priserna inte blir hajpade, att vi kanske får den spelare vi vill ha utan att någon annan tar dem först och att det blir någon vi ännu inte har hört talas om. Som vanligt.

Läs mer

Fabregas kidnappad?!

peripetie – fre 15 jul 2011 kl 22:21

Det gick en storm igenom kommentarsfältet efter min blogg igår, jag tror det var rekord med 36 kommentarer vilket är härligt att se. Ni ska veta att jag alltid läser, men är dålig på att kommentera, men fortsätt att lägga er i, det är ju lite grand av poängen att inläggen ska skapa debatt.

Estanislau Fors i Garcia; hört namnet förut? Det är tydligen borgmästaren i staden där Fabregas växte upp och han har liknat vår kaptens varande i Arsenal vid en kidnappning. Han trodde att engelsmän uppförde sig hederligt och han tycker utöver detta att Wenger ska sluta clowna sig för de blir helt förvirrade där nere. Allt naturligtvis helt obetalbara citat som tidningarna så klart kastar sig över. Att den här spanjoren helt saknar omdöme och verklighetsförankring är ju uppenbart och egentligen borde vi bara skratta åt eländet.

Problemet är ju bara att det är ytterligare en del i det sktiga spelet kring Fabregas. Det är Barcelonaspelare som uttalar sig om DNA, det är ordföranden som säger att han är värd mindre pengar i år, det är borgmästare som tycker att vi är dumma. Ett helt öppet förakt och nedvärdering av vår klubb. Det finns alltid två sidor av myntet, men i detta fallet så är det en äkta och en falsk sådan. Spanjorerna har uppenbarligen väldigt svårt att förstå ordet kontrakt.

Det är ju det enda väsentliga faktumet i hela diskussionen. Fabregas är under kontrakt till 2015. Vill Barcelona lösa honom från det kontraktet så får man betala de pengar det kostar. Just nu verkar de inte vilja betala det pris det kostar att få hem sin gunstling och då kan man undra hur gärna de egentligen vill få hem honom. De kunde satsat alla sina transferpengar på Fabregas, det hade garanterat hjälpt att lägga ett bud i storleksordningen £50m. Istället hojtar de i media om hur vi håller honom fången och hur gärna han vill spela i Spanien.

Wenger har valt att inte anmäla Barcelona till Fifa och frågan är omdet hade hänt så mycket. Jag tror dock att en formell klagan hade varit på sin plats i det här fallet. Inga engelska klubbar håller på så här, inga andra spanska heller för den delen så det måste vara något i Barca-DNAt som gör en till en fubbick.

Wenger ska sätta ner foten ännu en sommar, han ska göra det nästa sommar och han ska göra det sommaren 2013, sen kan vi sälja när han har två år kvar på kontraktet. Vad han är värd då kan vi inte veta, men det finns ingen annan spelare som blir värd mindre när de är på toppen av sin karriär. Fabregas är bara 24 och lär inte vara på topp förrän om tre-fyra år. Ska vi säga ett förhandsbud på £50m?

Arsenals reserver slog Woking idag med 3-0 i en träningsmatch vilket så klart är glädjande. Afobe och JET gjorde målen och man kan konstatera att det finns en hel del intressanta spelare underifrån. Bland dem tycker jag att Kyle Bartley är den som kittlar mest. Utlånad till Sheffield United som mittback, sedan till Rangers som mittfältare och bara lovord överallt ifrån. Är han framtiden i backlinjen?

Det ryktas nu om att Denilson ska på lån till Brasilien, och vi som trodde att vi hade ett dåligt transferfönster.

Gangzhou imorgon blir ytterligare ett tillfälle att se grabbarna på grönbete. Det blir ingen sprakande tillställning utan snarareen ursäkt att ta en pint i glada vänners sällskap. Skador undanbedes och det gäller Arsenalspelarna också.

Läs mer

Det blir ingen mittback

peripetie – ons 13 jul 2011 kl 23:00

Nu kommer tårarna snart och jag har ingen aning om det är av frustration eller ilska eller kanske till och med sorg. Sorg över att Arsene Wenger idag har gått ut och sagt att vi hellre ska fokusera på att bli bättre offensivt än defensivt även om han kan se att vi behöver bli bättre på defensiva fasta situationer.

Där får vi så vi tiger. Vi har nog den ende managern i hela världen som helt slaviskt följer siffrorna från statistiken och sen bygger sitt lag kring den. Helt utan intryck, känslor eller supporterperspektiv. Vi har enligt Wenger haft ett bra försvar, om än lite sårbart från fasta situationer. Vi har Vermaelen tillbaka så det behövs inga förstärkningar. Vi är nog många som kommer att slita vårt hår när vi åker på stryk mot vilket skitmotstånd som helst för att Squillaci, Djorou, Traoré och Jenkinson är våra reserver.

Vi ville ha en mittback först och främst den här sommaren, vi behövde en mittback och som det ser ut nu så köps ingenting mer än vad vi har sett hittills. På ryktesfronten är det i princip dött, vilket betyder att det kommer in en helt okänd fransktalande spelare som nätt och jämnt börjat gymnasiet. Var är Cahill, Samba, Mertesacker eller vem fan som helst?

Vi kan visst behöva fler offensiva spelare, gärna en riktigt bra utmanare till Song och en hänsynslös fox in the box. Jag tror dock att den jakten är över, det enda som försiggår i transferväg nu är att man letar efter eventuella ersättare till Fabregas/Nasri om något fantasibud dyker upp. Jag ropar inte hej förrän transferfönstret stänger när det gäller de båda.

Patrick Vieira har meddelat att han slutar som spelare och ska istället jobba i ledningsfunktion i Manchester City. Ingen skugga ska falla på Le Long som gjorde Arsenal till ett bättre lag och som verkligen ledde laget med sig själv som främsta exemplet. Han är saknad och han är en hjälte.

Pascal Cygan har också meddelat att han lägger av. Det råder ingen supporterstorm över att han inte har blivit erbjuden ett tränarjobb i Arsenal. Man kan undra varför....Det är dock inte hans fel att han blev värvad till en större klubb än han klarade av. Jämför med Denilson, Silvestre, Jeffers.

Hotellet till tioårsjubileet är bokat och klart, nu återstår bara att invänta festligheterna. Jag utgår ifrån att inträdet oavkortat går till domaren så att vi får en seger på jubileumsdagen. Väl mötta i Stockholm allihop!

Läs mer

Sidor