Medlemmar: 4173 st.
Visa menyn

Skriv på - eller gå

peripetie
tor 2 jun 2011 kl 17:40

Ledsen för de uteblivna inläggen de senaste dagarna. Jag har nämligen varit sjuk och ni vet hur det är med män när det är riktigt förkylda...

Däremot kan man undra hur det står till med vår vän Nasri. Han tycker att han ska ha ett nytt kontrakt med en lön som motsvarar Fabregas lön. Jag vet att båda dessa herrar redan tjänar absurda och obskyra summor varje vecka och att Nasri därför tappat verklighetsförankringen är fullt förståeligt. Då kan jag upplysa herr Fransk Mittfältare om att efter den gångna säsongen förtjänar ingen löneförhöjning. Inte Nasri, inte Fabregas, ingen. Däremot borde Arsenal jobba på att vid kontraktförnyelse ge mer prestationsbaserad lön. Säg att Nasri vill tjäna vad Fabregas tjänar - vinn assistligan! Säg att Djourou vill tjäna lika mycket som Vermaelen - undvik gula kort och slå korrekta pass!

Det finns massor av sätt att mäta kvaliteten hos fotbollsspelare, men statistiken är kanske det bästa att slå i huvudet på lönesättaren. Slår du flest krossbollar till rätt mottagre så kanske du ska ha mer i lön än den stackaren som inte slår hälften så många. Ju fler mål du gör, ju bättre tjänar du. Det du Bendtner?!

Just Bendtner tycker att han ska lämna Arsenal. Så skönt att han och jag äntligen är överrens om något. Han och jag har ju aldrig varit på rätt fot så länge han hävdat att han är en av världens bästa anfallare, jag kunde nämligen komma på en och annan som jag tyckte var bättre. Då surnade dansken till. Men nu är vi överrens och om vi nu får sålt honom så kanske hans namn aldrig mer blir nämnt i den här bloggen. Bra för mig, bra för honom och fantastiskt bra för Arsenal tror jag.

Tillbaka till Nasri - killen vill ju ha ett nytt kontrakt och det tycker jag nog att Arsenal ska satsa ganska stora resurser på att ge honom. Däremot vill jag inte se några utpressningsförsök. Wenger har helt rätt i att antingen skriver han på ett kontrakt eller så lämpar vi av honom till en lämplig klubb. Alla är ersättningsbara.

I sedvanlig ordning ryktas det om hundratals spelare och det ena namnet kittlar än mer än det andra. Bara de senaste dagarna har vi nämnts som ny klubbadress till Gervinho, Hazard, Higuain, Samba, Cahill och Lukaku. Det troliga är att ingen av dessa verkligen är aktuell för Arsenal och att det till sist blir några högst otroliga namn som värvas.

Däremot verkar det som att Wenger offentligt i alla fall har kommit till någotlunda samma slutsatser som supportrarna; att det behövs några större värvningar i sommar med erfaret folk. Vi behöver troligtvis minst en kugge i varje lagdel (utom målvakt). Till det ska läggas några talanger för tillväxt och vi ska ha en trevlig försäsong att se fram emot.

Nu har undertecknad till sist bokat tågresan till tioårsfesten. Det kommer att bli en hejdundrande tillställning och måtte nu spelschemaläggarna anpassa premiärmatchen efter våra önskemål. Jag utgår ifrån att Lander redan mailat FA och talat om för dem att vi vill ha bortamatch med kickoff 16.00.