Säsongen har börjat!
lör 10 sep 2011 kl 22:17
Uppdraget är slutfört. Efter alla bedrövelser och elände så var det bara tre poäng som gällde och det kunde på ren svenska se ut hur fan det ville. Det gjorde det också.
Statistik har den egenheten att den endast torrt berättar om verkligheten och sällan kan återspegla den på ett bra sätt. Vi hade massor av boll, hade massor av målchanser och flest lyckade passningar, men inte kändes det så?
Man kan luta sig tillbaka mot all statistik i efterhand och säga att vi vann rättvist, men som Swanseasupprter skulle jag snarare säga att ett kryss hade legat närmast till hands. Det fina i kråksången är ju att när man spelar så knackigt som vi gjorde idag så får man ändå tre poäng för att ha gjort fler mål än motståndet.
Individuella insatser då? Nyförvärven Mertesacker och Arteta gjorde godkända insatser, men de som hoppades på underverk är så klart besvikna. Jag tyckte dock mig kunna se att de båda kommer att tillföra lugn och stabilitet när de väl kommer in i laget på riktigt. Det syntes också att Arteta redan har tempot och attityden från Premier League och den kommer att bli ovärderlig.
Benayun utmärkte sig inte särskilt vilket efter Arsjavins hönsande på vänsterkanten är ett bra betyg. Hellre lugn och ro än den ständigt inkapable ryssen. Gjorde han en enda gubbe idag?
Frimpong är en tidsinställd bomb. Han ser ut nästan exakt som Song gjorde i början, fladdrig, vild och vårdslös. Han har talanger, men jag föredrar att han får sitta och titta på Song från bänken ett tag till.
Szczesny räddar oss igen vilket inte är någon överraskning, men bra lag har bra målvakter och det kan vi väl alla skriva under på. Mycket bra idag också.
Vi ska komma ihåg att detta Arsenal har hållit nollan i hälften av sina matcher hittills och endast släppt in mål mot två av de förmodade toppkandidaterna. Trösteord förvisso, men detta är precis vad Wenger kommer att säga till spelarna för att ingjuta mod och hopp i dem och duger det åt managern så duger det åt mig.
Vi siktar uppåt från och med nu, Man C och Man U ser ruggigt starka ut, men Liverpool åkte på pumpen och vi har fortfarande Spurs efter oss så klart. Champions League på tisdag och en bortaseger skulle sitta skönt så att vi får ihop en segersvit som kan bli till något stort. Allt är inte över på något sätt. Säsongen har börjat!