Medlemmar: 4245 st.
Visa menyn

Back to business. Eller?

Joakim Lindqvist
mån 6 sep 2010 kl 16:32

Jaha. Då var man tillbaka på bloggfronten efter Cirkus Maximus en veckas uppehåll. Mycket att stå i har det varit i form av det traditionella kollot för våra nya studenter i T1 på sjukgymnastprogrammet (där DJ Fektus röjde i båset på torsdagskvällen) följt av en helg där man spenderade större delen av dygnet med att agera bejublad domare i Fyrishov när Uppsala Cup i fäktning avgjordes.

Vad har jag då missat att ta upp? Well - vad det verkar - inte särskilt mycket.

Det är interlull hit, interlull dit och fan vet om det ändå inte är interlull ner i diket också.

Eboué gjorde tydligen mål för Kusten af Elfenben, Theo utökade sin rekordsvit i engelska landslaget och våra fransmän förlorade mot Vitryssland.

Inga konstigheter.

*****

På eget håll verkar Ryssen fortsätta komma med raka puckar och platta rör och hävdar att lite av gnistan är borta.

Jag är inte förvånad överhuvudtaget, eftersom det vore fullt naturligt. Att spela på den högsta nivån i världsfotbollen är skillnad gentemot att möta ryska lag.

Det enda som hade kunnat "behålla hans gnista" hade väl varit om han gått till Barcelona eller Real Madrid och vunnit alla matcher med 3/4/5-0 och dribblat sig igenom säsongen utan att stöta på stora engelska mitbackslås. Då hade han kunnat spela Ronaldinho style lite längre, men, precis som han själv säger, så är han förmodligen en bättre och mer effektiv fotbollsspelare idag.

*****

Stuart Pearce snackar lite om Jack Wilshere och det som hänt kring grabben under den senaste veckan, inklusive den där natten då han togs om hand av polisen.

Bland annat påstår han att Jack inte hade haft tillräcklig fokus under träningarna för att kunna starta mot Portugal, men att han har återfått denna fokus allt mer under träningarna och att han kanske får starta i nästa match, som spelas mot Tomas Zvirgzdauskas hemland.

Själv tror jag att vår lilla favvo-Wilshere kommer att klara av det bra. Speciellt eftersom han, enligt alla uppgifter, inte ska vara misstänkt för något brott.

Värre är det för Wayne Rooney. Ni som vill kan läsa på bloggen hos MUSS.

*****

Nu lämnar jag in för dagen innan det är dags för telefonmöte och sängen innan man återgår till att vara en människa igen imorgon bitti med intressanta (?) föreläsningar på Danderyds sjukhus.

Må väl, allesammans.