Om Gazidis, ekonomi och sommaren

tis 11 maj 2010 kl 19:05
God kväll. Gårdagens sammanfattning av säsongen verkade vara uppskattad och det tackar jag innerligt för. Nu när vi klivit in i Silly Season undrar många vad som kommer att hända med bloggen och mina blogginlägg. Det kan jag svara på direkt. Bloggen kommer nämligen att hållas i liv och ni kommer att fortsätta få er dagliga uppdatering. Det må hända att jag tar flera "lediga" dagar än vanligtvis, men bortsett från det kommer ni att kunna läsa ett inlägg per dag, precis som vanligt. Det ni har att vänta er är bl.a spelarutvärderingar, specialinlägg (om klubben, ekonomin, spelare m.m), intervjuer, spekulationer och mycket annat. Jag hoppas att ni är redo inför den kommande sommaren!
Just nu så befinner vi oss i något sorts vakuum. Det finns finaler kvar att spela (FA-cupen & Champions League) och säsongen har inte tagit slut på riktigt. Det finns inte så mycket att prata om just nu, men jag ska åtminstone försöka ta upp intressanta saker.
Om ni finner er ha tråkigt kan ni utan tvekan checka in den nya Q&A-sessionen (googla om ni inte vet vad det är!) med Ivan Gazidis. Den är riktigt intressant - trots att den är lång - och det finns en hel del matnyttigt som ni kommer att finna intressant om ni ser de tre olika delarna. Jag tycker ö.h.t att Gazidis gjort ett utmärkt jobb som VD för Arsenal Football Club. Det är många som inte har en större koll vad som sker utanför plan, men jag kan säga så mycket att Gazidis har gjort ett imponerande jobb och legat bakom mycket sedan han kom till Arsenal.
Han var bl.a högt delaktig i Arshavin-övergången och har även varit mycket delaktig i "Arsenalisationen" av Emirates Stadium. Dessutom sköter han en hel del andra områden som VD. Han har t.ex en stor roll inom klubbens ekonomiska avdelning och den har som vi alla vet gått superbt på sistone. Utöver det gör han många offentliga framträdanden där han alltid är sansad och framför allt ärlig. Jag gillar honom verkligen och jag hoppas att han blir kvar en lång tid.
Gazidis styr och ställer dag in och dag ut.
Arsenals U18-lag har ännu en gång lyckats med det seniorlaget alltid misslyckats med. De har nämligen vunnit Premier Leauge (Premier Academy League om ni ska vara petiga) vilket resulterar i att de försvarar sin ligatitel från förra säsongen. Det här är ett av flera bevis på att vi dels har en ungdomsakademi i världsklass och dels har mycket lovande talanger inom organisationen. Vi får hoppas att åtminstone några utvecklas till världsklass-spelare.
Låt oss hoppa tillbaka till Gazidis. Han har nämligen sagt ett par intressanta saker nyligen, bl.a har han sagt detta om Wenger och hans framtid i klubben:
It is not a sentimental thing. It is the belief that he is the right person to push us forward. If I thought he did not have ambition and was not the most capable person we would have a different conversation. But in terms of his contract extension it is something we very much want to get done, it will happen and will be announced at the right time.
Förutom detta pratar han även om Highbury Square och Queensland Road som är fastigheter som ägs av Arsenal:
When I spoke to you last year we had about £120million of debt on Highbury Square and I remember a lot of the questions revolved around that and our property development activity. We have put a lot of focus behind that and I am pleased to announce that Highbury Square is now debt-free. So now every sale of an apartment at Highbury Square is generating profits for the Club that come back in and are available for reinvestment.
The other thing that has happened has been Queensland Road on the south side of the Stadium. The affordable housing part of that development has been sold to a developer so we are entirely debt-free on the property side. It means that sales on the remaining property developments that we have in and around the south side of the stadium will be pure profit to the Club that will come into the group and be available for use.
Jag vet att det är väldigt mycket att ha med, men jag tycker att det är så pass intressant att jag måste ha med det. Precis som jag nämnt så många tidigare sköter Arsenal det ekonomiska på ett exemplariskt sätt. Investeringarna i Highbury Square och Queensland Road är två investeringar som bara får mig att älska klubben ännu mer. Det hela är så smart uppbyggt och förvaltat att det är smått skrämmande. Nu när man dessutom är helt skuldfria (från dessa investeringar) kommer man bara att gå plus, vilket kommer gynna klubben båda kortsiktigt och långsiktigt.
En intressant sidostory är att jag träffade en britt på krogen i Tallin. Vi började snacka lite om fotboll och det kom fram att han faktiskt bott på Highbury Square. Han hade älskat det, men det hade varit för dyrt för honom att bo kvar. Efter lite research kom jag fram till att tämligen små lägenheter (en- och tvårums-lägenheter) på HS kostar mellan £250,000 och £550,000. Det är inte lite pengar det! Om ni är intresserade finns det alltid en hemsida med ytterligare information.
Arsenalisationen kommer att fortsätta i sommar och precis som jag kunde avslöja för ett par månader sedan kommer den gamla Highbury-klockan att placeras i Emirates södra ände. Dessutom kommer man att ta tillbaka North, West, South och West Stand. Och det är inte allt! Det finns mer att vänta, men dem planerna känner bara de högsta hönsen till.
Emirates Stadium. Foto: Bildbyrån.
För er som är intresserade talar RvP ut om både Chamakh (förutom RvP pratar även Sagna om Chamakh) och tre London-klubbar i Premier Leauge-toppen. Dum som jag ibland är noterade jag inte att det faktiskt blev London-dominerat i toppen innan jag läste den artikeln. Tre av Englands bästa klubbar kommer alltså från London och om något så resulterar det i mycket prestigefyllda derbyn. Dessutom får Arsenal gärna vara det första laget från London att ta hem Champions Leauge.
Sist men inte minst finns det lite intressanta citat från en del spelare. Spelarna säger följande:
Walcott: [The season has been] up and down at times, but we can learn a lot from that. Going to places like Stoke and getting a result when people didn't think we would, but trying to beat the big teams is the next target for us. If we get a few additions to the squad it's only going to make us stronger. With the amount of injuries we've had, we've done very well I think.
Bendtner: Overall we are a bit disappointed, we should've done better. But we got third place today and finished on a high, which is a positive. I think we improve every season. Everyone is becoming stronger every year. Next season we want to win something.
RvP: We had some great periods and showed again that we can play some great football. We finished third in a fantastic league, which is not bad.
Självklart fokuserar de hellre på det positiva än det negativa, men vi alla vet att de flesta är otroligt missnöjda. Det är fem år sedan vi vann en titel och det känns som om det snart är dags att ro hem en titel. Förr eller senare måste det ske, låt oss hoppas att det blir redan nästa säsong.
Jag hoppas dessutom att ni läst/sett det som kan komma att bli nästa säsongs hemma- och bortaställ. Jag vet att det bara handlar om träningströjor, men de brukar likna de riktiga matchställen rätt så mycket. Trots att hemmatröjan är aningen för mycket vit älskar jag den. Den är fullkomligt fantastiskt! Sedan kan det AIK-liknande bortastället diskuteras.
Hur som helst, det var allt för idag. Hoppas ni har det bra. Tack och hej.